22. dubna slavíme Den Země, tedy skutečně Den s velkým „D“.
Kdy vznikly oslavy Země? Jejich prapůvod sahá do dávných dob, kdy se konaly v rámci oslav jarního slunovratu 21. března. Konec zimy a příchod jara symbolizoval novou naději a víru v plodnost a štědrost země. Moderní Den Země se slavil prvně v roce 1969 v San Franciscu. Vznikl z iniciativy Johna Lenona a jeho příznivců, kterým ležel na srdci osud naší planety sužované člověkem. Vyhlášení Mezinárodního dne Země si kladlo za cíl zejména poukázat na problematiku fosilních paliv, nutnost recyklace a celkově udržitelného rozvoje.
Jak vlastně oslavy Dne Země probíhají? Celosvětově se kampaň obrací k vládám jednotlivých států i nadstátních organizací. Jestliže se politické hlavy začnou minulostí, stavem i potenciální budoucností naší planety zaobírat a zohledňovat je při svých rozhodnutích, můžeme docílit zlepšení životního prostředí a tím také životních podmínek pro nás pro všechny. „Ekologická“ řešení se najdou téměř v každé oblasti, ať už mluvíme o nakládání s odpady, zvyšování produkce v zemědělství nebo hledání alternativy pro využití ropy jako pohonné hmoty.
Naneštěstí „ekologické“ řešení bývá většinou minimálně z krátkodobého hlediska to dražší a často mnohonásobně. Proto se kampaň zaměřuje také na jednotlivé občany, zejména pak na mladou generaci. Velká část škol připravuje na Den Země projekty, které mají žáky seznámit s problémy naší planety a uložit také určitou zodpovědnost i na jejich bedra. Některé firmy vyhlašují „den bez aut“ či „den s minimem elektrické energie“. Také v médiích se objevují ve větší míře dokumenty s ekologickou tématikou.
Svátek Dne Země se stává každým rokem populárnější. Zaprvé si čím dál tím více lidí uvědomuje probíhající ekologické změny a nutnost jednat. Zadruhé vlivem médií stoupá popularita zájmu o přírodu – je „in“ chovat se ekologicky. Stále to však není dost. My lidé se k přírodě chováme destruktivně a přitom jsme na ní závislí. Je tedy na čase přestat s podřezáváním větve, na níž stojíme. Zatím máme šanci, ještě není pozdě.
Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz