Proč se tvoří? Je to infekční onemocnění postihující nejčastěji kojence a batolata, mohou však onemocnět i dospělí lidé. Přenos je nejčastěji slinami od nemocného člověka, postižené bývají osoby se sníženou imunitou, oslabené jinou nemocí apod.
Co je způsobuje?
Jde o virové onemocnění, nejčastěji herpetickým virem (způsobujícím opary), mohou se však uplatnit i jiné viry. Na sliznici dutiny ústní, jazyku, patře i rtech včetně dásní vznikají puchýřky, které se mění v okrouhlé ohraničené nekrozy bělavě povleklé. Afty jsou silně bolestivé. Současně stoupá teplota, pro bolestivost dítě odmítá jídlo, někdy i pití, je mrzuté, plačtivé. Bývají zduřelé regionální mízní uzliny. Onemocnění trvá asi týden.
Jak se léčí a existuje nějaká prevence?
Léčba je komplexní - lokální, v těžších případech i celková. Někdy vystačíme s léky proti horečce, podáváním kašovité stravy a celkovým zklidněním dítěte. U těžších případů se podávají hormonální léky, antibiotika, někdy i léky protivirové.
Preventivní léčba se u této nemoci nepoužívá, dítě chráníme před nákazou zabráněním olizování povrchů a předmětů, strkání prstů do úst a častým mytím rukou, hraček a podobně. Při opakování tohoto onemocnění se snažíme podporovat odolnost organizmu otužováním, zdravou stravou, pitným režimem a po dohodě s dětským lékařem i léky stimulujícími imunitu. Z bylinek pomáhá echinacea, šalvěj, a aloe vera.
MUDr. Stanislava Šimková
primářka Infekčního oddělení FTNsP