Na svých okrajích mají trny, zejména trn na konci listu, který je tvrdý, může být velice nebezpečný. Tato rostlina není vhodná ke tvarování. Proto ji na jaře nezaštipujeme. Patří mezi vytrvalé rostliny.
V létě vyžaduje agáve slunečné stanoviště s dostatkem světla. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota a také suchý vzduch. V letních měsících zaléváme sukulent pravidelně, udržujeme mírnou vlhkost, mezi zálivkami necháme substrát vyschnout.
Když bude venku teploučko, tak můžeme dát rostlinku ven na balkón nebo terasu. Letnění jí prospívá. Hnojíme pravidelně co tři týdny hnojivem pro sukulenty, ale jen do konce srpna. Přesazujeme vždy na jaře, starší rostlinky jednou za pět let.
Nejvhodnější zeminou na přesazování je rašelinový substrát promíchaný s pískem. Agáve můžeme množit semeny a také odnožemi, kterých vyhání na jaře velké množství. Odnože sadíme do namíchaného substrátu rašeliny a písku.
V zimě ponecháme agáve na světlém místě. Teplota by se měla pohybovat od 5°C do 10°C. Agáve není mrazuvzdorná. Pokud místečko pro přezimování nebude světlé, tak se na rostlince vytvoří nažloutlé, měkké špičky, které se křiví. V zimě rostlinku skoro nezaléváme a také nepřihnojujeme. Tento sukulent dokáže shromažďovat ve svých listech velké množství vody, která jim umožňuje přežít velmi dlouhá období sucha. Na příliš teplém stanovišti může docházet v zimním období k zahnívání listů. Proto je teplota důležitá při přezimování. Agáve je nenáročná a odolná rostlina, při správném přezimování přečká zimu bez újmy.
Agáve je tropická rostlinka, která se pěkně hodí mezi ostatní pokojové květiny.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz