Autoři: Aleš Cibulka, Tomáš Pilát
Nakladatelství: EDICE ČT
Počet stran: 176
Formát: 166 x 239 mm
Vázaná vazba s laminovaným potahem
Datum vydání: 30. 4. 2013
Cena 209 Kč
Televize znamená defilé populárních osobností a v této knize najdete čtivé medailonky k mnoha z nich, vycházející z oblíbených Cibulkových kalendářů pro televizní pamětníky. Druhá část knihy přináší čtivé rozhovory, které autoři pořídili speciálně pro tuto knihu.
Aleš Cibulka tuto knihu společně s Tomášem Pilátem připravil v roce, kdy si Česká televize připomíná šedesáté výročí svého založení. Za tu dobu její obrazovkou prošly tisíce tváří, z nichž se však jen pár stovek zapsalo natrvalo do srdcí televizních diváků. Autoři do této knihy vybrali stovku z nich – pouze těch, kteří v minulých třech letech oslavili nějaké kulatiny.
„Televizními idoly můžete listovat tam i zpátky, klidně i na přeskáčku, a můžete si tak připomenout tváře, které se nesmazatelně zapsaly do šedesátileté historie televizního vysílání u nás. Na obrazovkách jsme je měli (nebo máme) šanci vídat tak často, že se stali přirozenou součástí našich životů. Mnohdy máme u některých pocit, že už po těch dlouhých letech patří do rodiny,“ píše v úvodu knihy Aleš Cibulka.
A s jakými legendami televizní historie autoři pořídili rozhovory? Jsou to Jarmila Šusterová-Horčičková, naše první televizní hlasatelka, Pavlína Filipovská, František Polák, Vladimír Opletal, Josef Zíma, Olga Čuříková, Jana Štěpánková a Tři chlapi v chalupě – Lubomír Lipský, Jan Skopeček a Ladislav Trojan.
Ukázka z knihy Televizní idoly:
Tři chlapi v chalupě (o Hlustvisihákovi nemluvě)
Rozhovor Tomáše Piláta s Lubomírem Lipským, Janem Skopečkem a Ladislavem Trojanem.
Pánové Lubomír Lipský, Jan Skopeček a Ladislav Trojan vytvořili nezapomenutelnou trojici dědečka, otce a syna Potůčkových v legendárním seriálu Tři chlapi v chalupě. Vysílal se v letech 1962 a 1963 a dohromady se k divákům přes televizní obrazovku dostalo osmnáct dílů. Bohužel, zachovaly se z nich pouze tři. I tak, přestože od jeho vysílání uplynulo už celé půlstoletí, se o seriálu mluví dodnes. Vlastně to ani nepřekvapí, vždyť tenhle seriál byl ve své době fenomén, kterým žila téměř celá (ještě Československá) republika. Vysílalo se živě a pamětníci vypravují, jak se napětí od herců a členů štábu přenášelo k divákům; obyvatelé středočeských Nesvačil jsou stále hrdí na to, že se natáčelo právě u nich, a některé hlášky mezi lidmi kolují dodnes. Ergo kladívko (řekl by děda Potůček): Tři chlapi v chalupě jsou pořád pojem. A sejít se s třemi chlapy naživo je stále obrovský zážitek.
Pánové, hráli jste chlapy tří generací, přitom věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším z vás je devět let. Koho to napadlo, kdo vás takhle obsadil?
Ladislav Trojan: Asi režisér Jaroslav Dudek, který nás znal; mě třeba viděl v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na Smíchově. A taky Jaroslav Dietl, jeden z autorů seriálu. I s ním jsme se znali.
Jan Skopeček: Dudek seriál rozjížděl, pak se toho ujal František Filip, který to s námi táhl nejdéle.
Ladislav Trojan: Já jsem přitom asi tak prvních čtrnáct dní váhal, jestli do toho vůbec mám jít; bál jsem se, že tím dostanu nálepku vesnického chasníka.
Jan Skopeček: A tu jsi taky dostal!
Ladislav Trojan: Jasně, že jsem ji dostal. Ale stejně jsem nakonec na nabídku hrát ve Třech chlapech rád kývnul. Kolegové byli moc fajn, ke mně jako ke kandrdasovi se chovali bezvadně, jako ke kamarádovi. Měli jsme se rádi, skutečně, bez přetvářky. A na výsledku to, myslím si, bylo znát.
Jan Skopeček: Víte, oni si režiséři herce prostě zaškatulkují. Někdo je dobrý na policajty, tak hraje policajty. Někdo je dobrý na vrahy, tak hraje vrahy.
Vy jste oba hráli už v prvním československém televizním seriálu Rodina Bláhova…
Ladislav Trojan: To je pravda, tak mě Dietl oslovil i na Chlapy.
Jan Skopeček: Já se v Rodině Bláhově ocitl jenom v jednom dílu. Dietl před tím napsal divadelní hru Nepokojné hody svaté Kateřiny, která se hrála u nás v Divadle S. K. Neumanna. V té jsem ztvárnil roli předsedy JZD Antonína Řápka, který utají, že dal zabít prase k družstevním hodům. Ta postava – to byl takový staromládenecký typ, trochu nesmělý, ale přitom pracovitý člověk. A když se začaly obsazovat seriály, šel jsem zase do podobných rolí. Koneckonců – vždyť u toho byli opět Jaroslav Dietl a Jaroslav Dudek. Mimochodem – tohle představení bylo i natočeno, televizní zpracování režíroval
Miloslav Zachata, který se pak taky podílel na Třech chlapech v chalupě.
Více informací nejen o této knize Aleš Cibulka, Tomáš Pilát - Televizní idoly se dozvíte také na stránkách nakladatelství Albatros.
Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz