O účincích alkoholu bylo vypracováno bezpočet našich i zahraničních studií. Mimo jiné se závěry, že abstinenti umírají dříve než mírní pijáci. Alkohol totiž působí proti ucpávání cév, čímž snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Bylo prokázáno, že dlouhodobá konzumace alkoholu nesnižuje mentální schopnosti ani nepoškozuje myšlení. Téměř všichni odborníci se shodují na tom, že v malých dávkách alkohol léčí. Podle průzkumů holdují alkoholu nejvíce lékaři, zedníci a novináři. Při konzumaci alkoholu se doporučuje: nepít nalačno, alkohol kombinovat s nealkoholickým nápojem, nepopíjet příliš dlouho a mezi pitím dělat přestávky, nekombinovat více alkoholických nápojů atd. Tyto rady myslím není třeba připomínat.
Pivo obsahuje především vitamíny skupiny B a více než 30 minerálních látek a stopových prvků. Má uklidňující účinek, působí protistresově i jako prevence infarktu. Jeho mírná konzumace dále povzbuzuje prokrvení tělesných orgánů, posiluje srdeční funkce a při onemocnění ledvin zabraňuje vzniku kamenů (můj děda měl skutečně z tohoto důvodu „plzeň“ naordinovanou lékařem…).
Víno chrání cévy před kornatěním, má pozitivní vliv na trávení a srdeční činnost a obsahuje spoustu látek důležitých pro správné fungování organismu. Obsah antioxidantů závisí na druhu vína i místu růstu révy. Dlouho se tradovalo, že zdravější je víno červené. Podle posledních výzkumů je prý stejně zdravé i víno bílé. Pozitivní účinky vína se ale údajně projeví pouze jeho každodenní konzumací; denně se doporučují dvě deci.
Lihoviny zlepšují prokrvení mozku a tím i paměť a prospívají především starším lidem (naši stařečci dobře věděli, proč den zahajují „štamprličkou“). Bylinné likéry podporují zažívání a mírní žaludeční potíže. Bylinné destiláty mohou léčit různá onemocnění.
Tolerance organismu k alkoholu s přibývajícím věkem klesá, protože se snižuje výkonnost enzymů, které pomáhají odbourávat alkohol. Pijte proto opravdu s mírou, aby se z léku nestal jed.
Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz