Listy jsou úzké, dlouhé, sestavené v přisedlou růžici. Po stranách mají trny. Květenství vytváří klas šiškového tvaru, který je na vrcholu ukončen chocholem listů. Ananasovník se pěstuje především pro svoji dekorativnost. Rostlinka je nenáročná na prostředí.
Ozdobně působí jeho olistění během celého roku, kvete a plodí většinou v letních měsících. V době kvetení má ananas rád sušší ovzduší. Nejlépe se rostlince daří na plném slunci, blízko okna. Zálivka je v létě bohatá. Ananasovník dobře prospívá při vyšších teplotách i v místnostech s ústředním topením. Během léta hnojíme rostliny každý týden. V zimě jim prospívá teplota kolem 15°C. Zálivku omezíme, tak přivedeme rostlinky následující rok do květu.
Ananas se množí hlavně postranními odnožemi, které od matečné rostliny odřízneme, rány zasypeme
dřevěným uhlím a necháme je několik dnů zaschnout. Podobným způsobem můžeme použít k množení i vrcholovou růžici plodu, která má být pěkně zelená, nesmí mít zaschlý nebo vyhnilý střed růžice. Vrcholovou růžici zásadně neodřezáváme, ale ukroutíme.
Rostlinky dobře zakoření v písku nebo perlitu, speciálního přípravku pro zakořeňování mladých rostlin. Po zakořenění je nasázíme do květináčů. První rok vypěstujeme z odnoží silné rostlinky. Druhým rokem je dobré rostlinám vytvořit 2 měsíce klidové období. Tříleté rostliny zpravidla již kvetou a vytvářejí plod. Mladé rostliny přesazujeme na jaře. Starší vždy po odkvětu. Jako zeminu na přesazování používáme směs listovka, rašeliny a písku.
Ananasovník patří mezi zajímavé bytové rostliny, které nám pěkně oživí interiér bytu.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz