Tým pěti praktických lékařů podrobně zkoumal tato dvě onemocnění a nalezl mezi nimi zarážející podobnosti. A to jak v epidemiologických datech a příznacích obou onemocnění, tak také v případech jednotlivých pacientů nebo výsledcích laboratorních testů.
Nadace pro výzkum souvislostí
Na svou konferenci uspořádanou na jaře 2008 se podařilo nadaci LIA přilákat také přední praktické lékaře, se kterými postupně navázala spolupráci. Jedním z nich byl i doktor Jones, přední odborník na lymeskou borreliózu u dětí. Tento lékař, jehož rukama prošlo již více než 10 tisíc dětských pacientů s lymeskou borreliózou, tvrdí, že mnohé z dětí měly v průběhu infekce borreliózou také autistické příznaky.
Další lékař, doktor Levin, prezentoval na konferenci případ těžce nemocného autistického dítěte, které bylo pozitivně testováno na lymeskou borreliózu. Následně ve své praxi našel mezi autisty další děti s pozitivními testy na borreliózu.
Borrelióza sama o sobě nestačí
Na téma spojitosti mezi borreliózou a autismem vyšla nedávno ve Spojených státech také kniha. Její autoři uznávají, že borrelióza není jedinou příčinou autismu, a mezi faktory podílejícími se na jeho vzniku uvádějí i genetické vlivy a působení okolního prostředí. Zároveň však autoři v knize upozorňují na zajímavou koincidenci výskytu obou onemocnění, kdy je v oblastech USA s nejvyšším výskytem borreliózy zároveň také nejvíce nemocných dětí s autismem.
Podle lékařů podílejících se na výzkumu není poznatek o souvislosti autismu a lymeské borreliózy zcela nový, teprve nyní se mu však začíná dostávat větší pozornosti. Kromě již zmíněných výsledků novější výzkumy také naznačují, že borreliózová infekce může být přenášena z matky na dítě v průběhu těhotenství a tak se podílet na vzniku autismu u malých dětí.