V posledních letech se tito nebezpeční tvorové objevují i v zahrádkách a dokonce městských parcích.Tedy i na místech, kde se dříve vyskytovali jen sporadicky. Nebezpeční ektoparazité se dokonce dostali i do hor. Přenášejí je sem ptáci a spárkatá zvěř. Takže pozor na ně i tam. Nebezpečnou boreliozu přenáší zhruba dvacet procent klíšťat, encefalitidu kolem jednoho procenta. V ohniscích těchto nákaz je samozřejmě tento poměr vyšší.
V České republice jde především o jižní Čechy s vysokým procentem encefalitidy, o Středočeský a Jihomoravský kraj s nebezpečím boreliózy a obecně o lesy v okolí řek Vltavy a Berounky. Kromě toho se za vysoce rizikové označují zalesněné oblasti Jeseníků a Českomoravské vrchoviny. Podle doktorů jsou klíšťata nejnebezpečnější v období po dešti, zcela mylná představa je, že je to v horkém létě.Nejvíce nebezpečné je období, kdy zaprší a pak je třeba tři dny horko, kvůli vlhkosti a teplu, které klíšťatům velmi svědčí. Za prvé klíšťata velice ožijí, za druhé se zvyšuje jejich infikovanost.
Česká republika patří ve výskytu klíšťat i počtu osob jimi nakaženými k nadprůměru v Evropě. Zato ve spotřebě repelentů, které nás před klíšťaty chrání, jsme na samém chvostu tabulky.V ostatních Evropských státech kupují lidé repelenty podstatně častěji. Stačí se podívat na výsledky průzkumů-průměrná česká domácnost má totiž doma pouhé jedno balení repelentu na rok!!Málokdo už ale ví, že repelenty působí po aplikaci zhruba čtyři až osm hodin, takže nejsou na procházku lesem v podstatě dobrou ochranou, navíc už také dostatečně vyzkoušenou.Repelenty obsahují látku DEET, která aktivně působí na receptory hmyzu a odpuzuje ho.
Trochu překvapivé je zjištění, že pokud používáme v dostatečné míře repelenty, můžeme si při pobytu v přírodě dovolit i krátké sukně, holá ramena i nechráněnou hlavu. Dostatečná míra znamená, že nastříkání pro jistotu opakujeme víckrát.Pozor při pocení se účinnost snižuje.
Inuskal – čtenářka
Chytrá Žena
Chytrá Žena