Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 26.11. 2024
Dnes má svátek Artur
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Boj proti klíšťatům nemá konce!

23. 08. 2009 | Nemoci
Klíšťata naleznete v přírodě téměř všude. Nejvíce samozřejmě v lesích, na loukách, na zahradách chat, které jsou blízko u lesa. Nebezpečí hrozí hlavně ve vysoké trávě, v místech, která se pravidelně neudržují a roste tam hodně plevelu a nízkých keřů, ale najdete je také v městských zahradách. Vyhovuje jim nížina i vysočina, v horách ve výšce nad 1500 metrů na ně zpravidla nenarazíte. Jsou aktivní od brzkého jara do pozdního podzimu.

Jak se chránit?


Je vhodné používat repelenty, které se aplikují přímo na kůži, ale i na oděv a obuv. Dále řádný oděv, dlouhé kalhoty, ponožky, boty, které tvoří mechanické překážky. Vhodné jsou hladké a světlé materiály. „Po každém pobytu v přírodě je nutné řádně prohlédnout celé tělo, nevynechat především třísla, podpaží, podkolení, za ušima,“ radí MUDr. Michaela Ferancová, dětská lékařka a upozorňuje na to, že klíšťata se mohou často přisát i ve kštici, což si mnoho lidí vůbec neuvědomuje a oblast hlavy při prohlídce zanedbává. Důležitá je podle Ferancové také prevence, tzn. očkování proti Boj proti klíšťatům nemá konce!klíšťové encefalitidě, což je jedno z onemocnění, které přisáté klíště může u člověka vyvolat.

Jak klíště vytáhnout?


„Doporučuje se místo, kde je klíště přisáto, vydezinfikovat jodovou tinkturou nebo jinou dezinfekcí, chvíli počkat a po té pomocí pinzety kývavými pohyby dopředu dozadu klíště odstranit a místo opět vydezinfikovat,“ upozorňuje lékařka a ty, kteří se obávají, že se jim odstranění klíštěte nemusí povést a raději by tuto činnost ponechali na lékaři, uklidňuje: „Pokud se nepodaří klíště vyjmout úplně celé a část hlavičky zůstane v kůži, není třeba podléhat panice. Není nutné zbytek klíštěte za každou cenu vymačkávat nebo jinak odstraňovat, nebezpečí již nehrozí a organizmus si dokáže poradit přirozenou cestou obranných mechanizmů.“ Je však podle ní třeba nezapomínat na to, že nejdůležitější je přisáté klíště co nejdříve odhalit a vyjmout. Ideálně do pár hodin a rozhodně v den přisátí.

Onemocnění, která mohou klíšťata na člověka přenášet, jsou nejznámější dvě. Jedná se o klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. MUDr. Michaela Ferancová popisuje povahu a průběh onemocnění a možné způsoby prevence a léčby:

„Klíšťová encefalitida je onemocnění virové. K nákaze dochází kousnutím klíštěte, které je infikované. V oblastech se zvýšeným výskytem je infikováno méně než 0,1 % všech klíšťat, u infikovaných lidí se onemocnění projeví asi u 30 % případů. Asi do týdne od přisátí klíštěte, se objevují horečky a chřipkové příznaky, po té následuje bezpříznakové období, které může trvat až 20 dnů. Po té se často objeví postižení centrálního nervového systému, zánět mozkových blan i mozku (meningitida, meningoencefalitida). Vysoké horečky, bolesti hlavy, únava, křeče, pocity na zvracení, zvracení, apatie až bezvědomí. Speciální léčba neexistuje, terapie je pouze symptomatická, tzn. zaměřená na zmírnění příznaků nemoci.  Prevencí onemocnění je očkování. Mohou se vyskytnout i pozdní následky onemocnění např. obrny. U dětí je průběh často mírný, naopak u starších pacientů je onemocnění vážné a často s pozdními následky. Úmrtnost na toto onemocnění je asi 1 %.

Lymská borelióza je onemocnění vyvolané bakteriemi, které patří do skupiny spirochet. K přenosu onemocnění na člověka dochází po přisátí infikovaného klíštěte. Promořenost klíšťat boreliemi je asi 30%, nebezpečí přenosu infekce je asi 10 %. Onemocnění probíhá ve 3 stadiích.

První časné stadium, které se označuje jako lokalizované, je Erythema migrans – v místě kousnutí klíštětem se za 1-3 týdny objeví na kůži zarudnutí oválného, kruhového nebo i mapovitého tvaru, může vystupovat na povrch, může svědět, může být teplejší než okolní kůže, centrálně je časté vyblednutí. Asi v 50 % případů se zarudnutí neobjeví vůbec. Může být doprovázeno horečkou, bolestmi hlavy, což ale není časté. Zarudnutí může zmizet a znovu se objevit, a to buď na stejném místě, nebo i jinde.

Druhé časné stadium se označuje jako generalizované, protože postihuje kromě kůže i nervovou soustavu (meningitida, paréza licního nervu), dále klouby v podobě bolestí a zánětů a v neposlední řadě také srdce.

Třetí stádium je tzv. pozdní, kdy postižení kůže, centrálního nervového systému a kloubů přechází do chronicity.

Léčba je antibiotická. V prvním časném stádiu ambulantně, antibiotika se užívají v tabletách. V dalších stádiích je nutná hospitalizace s aplikací léčiv nitrožilně. Očkování proti lymské borelióze zatím není k dispozici.“


Klíšťatům se daří a je jich zdá se stále více. Nám lidem tak nezbývá než s nimi nadále bojovat pomocí preventivních opatření a čekat na vývoj účinné očkovací látky proti lymské borelióze.

Pro koho je očkování proti klíšťové encefalitidě vhodné? V kterém ročním období je nejlepší se nechat naočkovat? Lze očkovat i v období, kdy se klíšťata už vyskytují? V kterém věku je nejvhodnější očkovat děti? Zeptali jsme se lékařky z očkovacího centra MUDr. Ilony Kochové:

„Očkování doporučujeme dospělým osobám i dětem, kteří pobývají trvale nebo rekreačně v rizikových oblastech, či tráví volný čas v přírodě, v lese, na chalupě nebo v zahradě. Samozřejmostí by mělo být i pro ty, kterým hrozí riziko onemocnění v souvislosti s jejich  profesí, např. lesní dělníky, zemědělce, zahradníky. Nejvhodnější doba pro očkování je zimní období, kdy klíšťata nejsou aktivní. Očkovat lze  po celé období roku, v letních měsících se využívá zrychlené schéma očkování, dostatek protilátek má člověk asi po 14 dnech po druhé dávce, tedy asi 1 měsíc od začátku očkování. Očkovat děti doporučujeme asi od 2 let věku, po dokončení povinného dětského očkování. Pro děti je na trhu dětská forma vakcíny.“

Zdroj: Lékaři online.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Chodím často do lesa, takže také každou chvilku klíště chytím. Říkala jsem si, že již proti kousnutí musím být imunní, ale není to pravda. Limskou boleriozu jsem měla již dvakrát, syn měl
mozkovou encifaitidu.
Obrázek uživatelky
profil
Mame doma sheltii, je narocne najit klíště v jeho srsti, ale snažíme se ho často kontrolovat. Míval hodně klíšťat, po vytažení jsme vždy postižené zarudlé místo postříkali Aloe Vera Sprayem na psi a naštěstí ranka zůstala bez infekce. Frontline už nam nezabirá, zjistili jsme, ze to snad i klíšťatům chutná. Přešli jsme tedy na jiny přípravek a musím říci, že již druhým rokem neměl ten náš malý člen rodiny ani jedno klíště.
Obrázek uživatelky
profil
Souhlasím, informací o klíšťatech není nikdy dost, i když je člověk očkovaný, tak nemá nikdy jistotu....Děti jezdí na tábory a přesto, že jsou očkované, vždy si přinesou papírek s popisem kde klíště měly. A tak vždy jen doufám že z toho nic dalšího nebude.....Lellis
Obrázek uživatelky
profil
jsem použila Frontline,když měl blechy a od té doby neměl ani jedno klíště.Ale použila jsem šampon Frontline.Spreje asi nemají účinek
Obrázek uživatelky
profil
Já jsem klíště chytila jenom jednou a vlese nikdy, v lese po mě jen lezlo, ale jelikož jsem byla nastříkaná klíště jsem sundala už mrtvé. Klítata jsou teď imunní i proti Frontline na psy, na které to také vůbec nepůsobí. Co používáte na psy za sprej???
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles