Ekologicky pěstovaná zelenina z farmy se již léta prodává dokonce i prostřednictvím internetového obchodu. „To ale může někomu připadat komplikované: registrace, objednávka v termínu, příliš široký sortiment, možnost objednávat jen po kilogramech nebo kusech. Zákazníci žádají jednoduchou službu bez nutnosti pravidelné objednávky“, říká k tomu ekologický zelinář Petr Weidenthaler. Proto právě nyní přichází s novinkou, kterou nazývá BioBox.
Biobox – snadno a bez starostí
Dostávat pravidelně čerstvou biozeleninu a nemít s tím téměř žádné starosti – to byla snaha Petra Weidenthalera, když nový systém objednávání pro své zákazníky vymýšlel. Svoji bedýnku biozeleniny nyní snadno objednáte.Jak BioBox funguje?
Pokud chcete mít každé pondělí večer na stole čerstvě nasbíranou biozeleninu, stačí trvalým příkazem po týdnu zadat do banky platbu a vše je hotovo, alespoň pro zákazníka. V pondělí odpoledne si v odběrném místě vyzvednete svoji „bednu“ sezónní a regionální biozeleniny a k večeři si již pochutnáváte na specialitách i tradičních druzích té nejzdravější biozeleniny.Co ve svém BioBoxu najdete
„Pro naši pětičlennou rodinu připravuji zeleninová jídla denně. Vím tedy, co taková rodina přibližně spotřebuje. Vybraná zelenina v BioBoxu vám tedy vždy umožní připravit dětem chutnou svačinu do školy, udělat salát k večeři nebo uvařit nedělní oběd“, říká Blanka Weidenthalerová, která s výběrem zeleniny do bedýnek pomáhá. „Právě nyní nabízíme mrkev, okurky, tuřínek, různé listové saláty, zelí a cukety“, doplňuje ji Petr.Jak rozjet bedýnky i u vás?
Výhodou bedýnkového systému je, že od farmáře můžete každý týden získávat přepravku čerstvé sezónní zeleniny jako "z vlastní zahrádky". Je to výhodné pro obě strany - zemědělec prodává za lepší cenu než do běžného výkupu, vy dostanete absolutně čerstvou zeleninu levněji než v obchodě. Výhodou je také možnost znovu poznat české ovoce a zeleninu v té nejlepší formě. „Bedýnkáři“ navíc podporují místní zemědělce a často mohou ochutnat méně známé druhy zeleniny, které v běžné obchodní síti nenajdou.
V Česku zatím existuje jen několik podobných systémů, zájem ale vzrůstá a rozjíždějí se další. Detailní návod pro spotřebitele i zelináře jak vytvořit systém bedýnek v regionu najdete v čtivě napsané brožuře „Jak úspěšně vytvořit a provozovat systém biobedýnek".
Čtěte také:
Bio ovoce a zelenina mohou pomáhat předcházet rakovině
Jsou bio potraviny lepší?