Mišpule japonská je teplomilná rostlina, nejčastěji se s ní setkáte v zemích jižní Evropy a Kalifornii. Jak napovídá její název, původně pochází z Asie, v Evropě se pěstuje asi od roku 700 našeho letopočtu. Stále zelený stromek není nijak mohutný, dorůstá výšky kolem čtyř metrů.
Kvete na podzim a v zimě drobnými bílými nebo světle růžovými kvítky, potřebuje tedy velmi teplé klima a nemrznoucí zimu. Na jaře dozrávají plody,

Plody jsou oranžové, velikosti švestky. Konzumuje se jejich dužina po odstranění slabé slupky, která se snadno z plodu sloupne. Uvnitř najdete dvě nebo tři semena v kožovité slupce, kterou rovněž snadno odstraníte.
Dužina je velmi křehká, vodnatá, osvěžující. Sladká a lehce nakyslá. Nejčastěji se konzumuje za syrova, používá se i do marmelád, ovocných džusů a alkoholických likérů. Syrové ovoce má blahodárný vliv na trávení, pomáhá jak při zácpě, tak i při průjmu. Působí diureticky a protizánětlivě, je vynikajícím přírodním lékem proti horečce.

Velkou vzácností je med z mišpulí, který je velmi sladký. Je velikou vzácností, protože rostlina kvete v zimním období a včely i v teplých krajích jsou už většinou uložené k zimnímu spánku. Produkuje se na Sicílii, kde je velmi teplé klima i v zimních měsících.
Pokud jste si z dovolené přivezli semena a chcete si rostlinu vypěstovat, udržujte ji na slunném místě, pozor na studený vítr a přílišnou zálivku. V zimě nesnese teploty pod nulou, proto se často roubuje na hloh, který mrazy snáší dobře. Jelikož kvete v zimě, plodů se pravděpodobně nedočkáte. Stromek je ale velmi dekorativní, i bez plodů bude ozdobou vaší zahrady.
Cudovluc - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz