Výchozím místem našeho výletu je obec Jesenice. Zaparkovat můžeme v obci nebo u hráze největšího zdejšího rybníka, na plácku při jejím jižním okraji. Byl založen již počátkem 16. století a jeho název je prostý - Velký rybník. Před 2. světovou válkou zde bývalo vyhlášené letovisko s plovárnou, podle dobových pohlednic výrazný symbol městečka. Rybníku se říkalo "Jezero" a vzhledem ke skladbě tehdejších obyvatel byla obec nazývána Jechnitz am See - Jesenice u Jezera.
Přejdeme hráz s mohutnými duby a podle zelené turistické značky směřujeme mezi chatami při jižním břehu rybníka. Na konci chatové osady však zvolíme psaníčko naučné stezky, které nás vede krásnými lesy, připomínajícími lesy severských zemí. Obdivujeme seskupení velkých balvanů a po několika stech metrech přicházíme ke zdejšímu viklanu. Kvůli poškozenému podloží se již neviklá, ale jeho 6 tun stojí za pohled.
Psaníčko se napojí zpět na zelenou značku u Krtského rybníka (též nazýván Sviták). Po jeho hrázi a dále pěšinou a po chvíli jsme u menšího rybníka Kofiler. Pokud ve vás jeho název vzbuzuje nepříjemné pocity v souvislostí s kafilérií, nenechte se mýlit. Jméno mu sice v minulosti dala nedaleká rasovna, která likvidovala zdechliny zvířat, ale jinak jde o půvabný rybníček pod kamenitou strání, zčásti obklopený rákosím. Zkrátka idylické místo.
Asi po půl kilometru přicházíme k rozcestí s modrou turistickou značkou a po ní vstupujeme do oblasti chráněného území Krtské skály. V lese se zde nacházejí dávno opuštěné lomy, skály a balvany, vyskytuje se zde řada chráněných druhů rostlin i zvířat. V Krtských skalách se především koncem 19. století těžila kvalitní žula, z níž je postaven např. most Legií v Praze, zámek v Krásném Dvoře či kostel v Žatci. Nahlížíme do zatopených lomů, obdivujeme roztroušené balvany a vůbec se nedivíme, že v tomto prostředí pobývali dle místních pověstí trpaslíci. Prý za starých časů žili se zdejšími lidmi ve shodě, ale jen do doby, než si v nedalekých Krtech pořídili zvon. Pro citlivý sluch trpaslíků bylo zvonění nesnesitelné, a tak se nechali odvézt do Krkonoš.
Pokračujeme stále po modré značce do Krt. Těsně před obcí (na dohled je oranžová zeď hřbitova), v místě, kde je po levé straně cesty malý rybníček, sledujeme neznačenou pěšinu vedoucí vpravo do lesa. Pár kroků a jsme u Čertova kamene. Trůní si tu pokrytý mechem a listím a nedá nám moc práce najít na něm krásný otisk kopýtka, který tu dle pověsti zanechal čert poté, co neuspěl v sázce o duši jednoho chytrého chalupníka.
Vrátíme se na cestu a pokračujeme do Krt, malebné vesničky s okrouhlou návsí, rybníčkem a barokním kostelem sv. Vojtěcha. Pro návrat do výchozího místa si zvolíme kratší trasu, před hřbitovem v Krtech odbočíme po neznačené cestě kolem chat vlevo, po zhruba 1 km jsme u rybníka Kofiler a pak již známou cestou do Jesenice. V této podobě má vycházka 12 km.
Cestou domů se ještě zastavujeme nedaleko Bedlna, což je osada asi 5 km severovýchodně od Jesenice. Z hlavní silnice č. 27 odbočíme na Bedlno, po 400 m začíná po pravé straně les. Zde lze zaparkovat a pokračovat cestou po kraji lesa až k zatopenému lomu (zhruba 200 m). Stejně jako lomy kolem Krt i tento vznikl následkem těžby žuly na přelomu 19. a 20. století. Pro nevšední půvab ho několikrát využili filmaři např. ve filmu Radúz a Mahulena.
Doporučená mapa: KČT 30 - Povodí Střely
IKE – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz