Problém je, že jakmile diabetes propukne, přináší s sebou řadu omezení a komplikací, některé z nich mohou výrazně zhoršit kvalitu života pacientů a dokonce ohrozit jejich život. Jednou ze zkoušek, zda zvládnou v boji s chorobou obstát, je i letní dovolená.
Aby se cestování za odpočinkem nezměnilo v noční můru, je dobré se na veškeré možné rizikové situace připravit tak, že vše dopředu přichystáte a nic neponecháte náhodě. U nemocných diabetem to platí dvojnásob. Zde je několik rad, jak se na cestování s diabetem řádně vyzbrojit.
- V případě cesty do exotičtějších míst je nutné zvážit místní klimatické podmínky a prodiskutovat s lékařem nutná očkování.
- Je potřeba mít zajištěné cestovní pojištění, které hradí zdravotní výdaje vzniklé v důsledku chronické nemoci.
- Odborníci doporučují si opatřit speciální příruční izolovaný cestovní kufřík nebo tašku na diabetický materiál, a v tom udržovat dvoudenní zásobu a veškerý inzulin.
- Do samostatného zásobníku je důležité si přibalit trvanlivou svačinu (např. müsli tyčinky, suchary nebo džus v krabičce). Jde o prevenci před hypoglykémií, na jejíž řešení je pak potřeba mít s sebou ještě hroznový cukr. Součástí výbavy má být také dostatek neslazených tekutin.
- Všechny léky a diabetické zásoby by měly mít své místo v příručním zavazadle (zejména při cestování letadlem).
- Pokud máte nově inzulinovou pumpu a cestujete letadlem, nezapomeňte na bezpečnostní kontrolu na letišti. Průchod detektorem kovů i ruční detektor mohou ovlivnit funkci pumpy. Požádejte proto pracovníky bezpečnostní služby, aby vás prověřili individuálně.
- V případě cestování s inzulínovou pumpou rovněž nezapomeňte přibalit injekční inzulin a stříkačky s jehlami nebo inzulínové pero pro případ, že by došlo k technické poruše pumpy.
- Používáte-li inzulinové pero, přibalte pero náhradní nebo alespoň injekční stříkačky s jehlami.
Ve vašem zavazadle by určitě neměly chybět:
o Náhradní baterie (do pumpy, glukometru)
o Náhradní glukometr a dostatek testovacích proužků
o Proužky na vyšetření moči
o Náhradní zásobník jehel
o Sadu první pomoci obsahující náplasti a běžně užívané léky (na bolest, horečku atd.)
o Ujistěte se, že máte u sebe identifikační náramek nebo jiné označení diabetika.
A jedno upozornění na závěr. Ať už se vydáte do exotických krajů, či třeba do slovenských Tater, je důležité na cestách nezapomínat na vlastnosti inzulinu: Inzulin zůstává funkční po dobu třiceti dnů při pokojové teplotě. Pokud toto pravidlo uskladnění nedodržíte, čili jej budete uchovávat v příliš vysokých nebo naopak nízkých teplotách, inzulin se zkazí.