Kouření cigaret neblaze ovlivňuje funkci mnoha orgánů v lidském těle. Toto působení sice nemusí mít hned tragické následky v podobě infarktu nebo rakoviny, některé změny přesto mohou být – zejména pro ženy středního věku – velmi nežádoucí. Řeč je o změnách na kůži, ke kterým po mnohaletém kouření dochází.
Čím víc cigaret, tím víc vrásek
Kouření všeobecně snižuje prokrvení mnoha orgánů, a jedním z nich je i kůže. Ta je potom suchá, náchylnější k tvorbě drobných prasklin a trhlinek. Rovněž její elasticita se výrazně snižuje, a to vede k tvorbě vrásek. Ve výsledku je pleť kuřáka drsná, vrásčitá a předčasně zestárlá. Protože jsou tyto změny patrné především na obličeji, osoba holdující cigaretovému dýmu vypadá mezi svými nekouřícími vrstevníky o dost starší. A to je vlastnost, která by možná potěšila mnohé slečny s čerstvým občanským průkazem, ne už tak ale ženy kolem padesátky.
Když se kůže znovu nadechne
Dobrou zprávou je, že benefit ze zanechání kouření je v případě kůže opravdu výrazný. Jakmile jednou provždy odložíte cigaretu, začne vaše kůže zase pořádně dýchat. Díky vyššímu přívodu kyslíku se stává vláčnější, upravuje se její vlhkost. Rovněž barva a tón pleti se mění k lepšímu. Nečekejte však zázraky, i když vaše tělo navenek o něco omládne, stejně nebudete vypadat tak, jako kdybyste nekouřili nikdy. Chcete-li tedy předejít hlubokým vráskám kolem očí a rtů, které jsou pro kuřáky přímo typické, není lepší rady než vzdát se svého zlozvyku co nejdříve, nebo ještě lépe – raději s kouřením vůbec nezačít.
Cigarety ale způsobují i vážnější změny na kůži než jen vrásky. Patří mezi ně mnohá kožní onemocnění, jako je třeba lupénka. Kouření může tuto nemoc vyvolat, ale i podstatně zhoršit její průběh a odpověď na léčbu. A to už je skutečně vážný důvod k odhození zapalovače!
Zdroj: Odvykání-kouření.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz