Nepříjemný zápach z úst je v devadesáti procentech případů způsobený nadměrnou tvorbou povlaku, který se vytváří v ústní dutině, zejména na povrchu jazyka. Povlak obsahuje bakterie, které rozkládají zbytky potravy, a důsledkem je uvolňování těkavých sloučenin síry, které jsou primární příčinou zápachu. Občasným zápachem z dutiny ústní trpí přibližně čtvrtina naší populace.
Jak zápachu z úst předcházet a jak s ním bojovat?
Základem je každodenní péče o hygienu dutiny ústní a správná kontrola plaku. Zahrnuje čištění zubů a mezizubních prostorů pomocí dentální nitě a mezizubních kartáčků, ale také povlaku jazyka pomocí škrabky na čištění jazyka, která z jeho povrchu mechanicky odstraní bakterie. Dalším doporučením je omezit aromatická jídla v jídelníčku. Svěžímu dechu neprospívá hlavně česnek, cibule a některé druhy sýrů. Omezení kouření, konzumace alkoholu a velkého množství kávy je také žádoucí. Úprava jídelníčku je sice přínosná, ale zápachu z úst vás zcela zbavit nedokáže. Samozřejmě nelze opomenout ani pravidelné návštěvy zubního lékaře.Zásadní roli v důkladné ústní hygieně však hraje také správný výběr ústní vody. Některé bojují s nepříjemným zápachem hned na třech frontách. Za prvé odstraňují bakterie, které se nacházejí na povrchu jazyka a v celé dutině ústní, za druhé neutralizují sloučeniny, které zápach způsobují, a za třetí redukují metabolismus bakterií, které způsobují vznik nepříjemného zápachu z úst. Zároveň zajišťují zachování přirozené rovnováhy bakteriální flóry ústní dutiny a poskytují ochranu před zubním kazem.
Ústní vody se používají jako doplněk každodenní hygieny jednou nebo dvakrát denně. Stačí krátce vykloktat a není třeba vyplachovat ústa vodou. Obvykle je mohou od 6 let používat i malé děti.