Každý rok si o Vánocích říkáme: nebudu se přejídat, budu se držet zpátky, užiju si svátky pohody a klidu a budu cvičit a chodit na procházky. Přiznejme si, podaří se Vám to? Většina z nás se ale každoročně přejídá, baští samé „cukry a tuky“ a leží u televize. Když už někam jdeme, tak k babičce nebo ke známým a tam opět hodujeme. A potom mnoho z nás má zažívací potíže. Ovšem někdo to snáší lépe, někdo hůř. Každopádně na Nový rok si pak 80% národa dává předsevzetí, že se svojí váhou něco bude dělat.
Jaké jsou příznaky zažívacích problémů ?
Kdo je největší riziková skupina
Bude-li vám o Vánocích zle a těžko, myslím, že víte, kde hledat příčinu. Mohou se ale také sejít různá onemocnění, na které byste si o Vánocích měli dávat pozor, jako jsou žaludeční vředy, záněty, onemocnění žlučníku apod.
Doporučuji koupit v lékárně nějaký účinný lék (kapičky či prášky) a před každým jídlem je užít a zapít několika doušky vody. Zvláště před jídly těžkými, smaženými apod., kterých v průběhu roku moc nejíme a náš organismus na ně není zvyklý.
Svou roli při vánočním stravování hraje také stres, napětí a deprese. Toho si kolem vánočních svátků užijeme až dost. Dalším z důvodů může být neúmyslné polykání vzduchu. Dochází k němu u lidí, kteří často vzdychají, hovoří, žvýkají při jídle nebo rozkousávají stravu s otevřenými ústy. Na potížích se dále podílí strava s vysokým obsahem tuků, potravinové alergie, kouření a nadměrné pití alkoholu a nápojů s kofeinem.
Příznaky
Typickým příznakem je pálivá bolest v nadbřišku a na hrudníku, podobná pálení žáhy. Po jídle někdy obtíže ustupují, jindy jsou naopak výraznější. Lidé si také stěžují na pocity plnosti a nadýmání. Také na nevolnost a ztrátu chuti k jídlu.
Léčba
V některých případech mohou zmírnit problémy tzv. antacida, u potíží vzniklých stresem a nervozitou pomohou antidepresiva. Také léky, které snižují produkci žaludečních šťáv.
Prevence
Snažte se zmírnit stres nebo zlepšit techniku jeho zvládání. Vyvarujte se tučných a smažených jídel, jídel s česnekem. Dodržujte dietu a pokuste se vysadit jídla, která Vám nedělají dobře. Jezte častěji, po 2-3 hodinách a v malých dávkách, se zavřenými ústy, abyste co nejméně polykali vzduch. Omezte nebo zcela vylučte kouření a pití alkoholu, kávy a nápojů, obsahujících kofein a také slazené limonády. Všechny uvedené potraviny mohou být zdrojem vašich problémů.
Alternativní terapie
Příznaky žaludečních problémů mohou zmírnit esenciální oleje obsahující bazalku, černý pepř, heřmánek nebo levanduli. Kápněte si olej na zápěstí a inhalujte jej 30 až 60 minut před jídlem.
Před jídlem vypijte šálek tavolníkového nebo zeleného čaje. Čaje z hořkých bylin, z kořene hořce, pampelišky a vodilky podporují produkci žaludeční kyseliny. Pampeliškový čaj může zmírnit nadýmání a zácpu. Fenyklové a mátové čaje pomáhají při plynatosti a nadýmání.
Dále doporučujeme každý den popíjet zelený a mátový čaj, ať si nemusíte před každým problematickým jídlem dávat kapičky. Rozhodně Vám pomohou překonat problémy i každodenní procházky. Potom budete mít svátky a Nový rok nejen krásné, ale i zdravé.
Zrekapitulujte si svůj život a stravovací návyky a zjistěte, co děláte špatně. Snažte se co nejdříve svoje stravovací návyky změnit. Uvidíte, že se budete již brzo cítit lépe.
Petra Mašková
Chytrá Žena.cz