Nejdůležitější je zjistit, co vlastně dítě snědlo nebo vypilo a zajistit vzorek. U léků je důležité znát jejich název. Pokud dítě ochutnalo nějakou rostlinu nebo houbu, je důležité vědět, jak se rostlina jmenuje. Vždy kontaktujte lékaře nebo Toxikologické informační středisko (TIS) 224 919 293 nebo 224 915 402. Ošetřujícím lékařům pomůže vzorek rostliny nebo hub, podle kterých mohou rozhodnout, o jakou intoxikaci se jedná. U čistících a jiných chemických prostředků je nutné znát název přípravku, nebo alespoň účel použití. Nejvíce informací může získat ošetřující lékař z etikety na obalu, která by měla obsahovat údaje o složení prostředku. Pomoci může i zbytek přípravku.
U velkého počtu intoxikací má v rámci první pomoci důležitou roli podání tzv. živočišného uhlí. To je schopné na sebe navázat velké množství jedovatých látek. Jeho podání však nevyřeší každou otravu dítěte, někdy je naopak jeho podání zbytečné nebo se dokonce nedoporučuje.
Kde vám poradí jak reagovat v případě otrav?
Na telefonním čísle TIS 224 919 293 nebo 224 915 402
Jak probíhá telefonát do TIS
Při telefonátu zachovejte klid. Lékař TIS se vás bude ptát:
1. Komu se nehoda stala: dítě, dospělý (pokud možno udat celé jméno, rodné číslo a zdravotní pojišťovnu).
2. Jaký je věk postiženého, jeho hmotnost (alespoň odhadem), trpí-li nějakou akutní nebo chronickou nemocí.
3. Jaká látka je příčinou otravy? Lék, rostlina, chemikálie, komerční přípravek atd.? U léků udat, zda se jedná o lék, který postižený užívá nebo o cizí lék. U komerčních přípravků je potřeba získat co nejvíce informací z etikety, nebo alespoň vědět, k čemu se látka používá.
4. Jak velké množství látky působí? Množství, které ubylo co nejvíce upřesnit.
5. Kdy se nehoda stala?
6. Jakým způsobem se stala? Požití látky, polití se, vdechnutí, kousnutí apod.
7. V jakém stavu je postižený? Má nějaké zdravotní potíže?
8. Jaká opatření byla doposud provedena?
9. Kdo a odkud volá: jméno, město, telefonní číslo (důležité pro zpětnou vazbu v případě potřeby).
Autorka: MUDr. Hana Rakovcová a Mgr. Karolína Mrázová z Toxikologického informační střediska při Klinice pracovního lékařství 1. LF a VFN v Praze