Základem pitného režimu dětí by měla být kvalitní voda s obsahem rozpuštěných látek do 500 mg/l. Lepší je samozřejmě podzemní voda, která není ovlivněná civilizačními faktory, např. používáním hnojiv, čisticích prostředků, hormonů, které se dostávají do povrchových vod, ze kterých se vyrábí voda z vodovodu.
Ideální je tedy balená pramenitá nebo minerální voda případně kojenecká, která je vždy podzemní. Děti by měly pít vodu bez bublinek. Oxid uhličitý totiž dráždí dětský žaludek, může způsobovat jeho překyselení, nadýmaní či říhání. Mnohem dříve se dostaví pocit, že jsme uhasili žízeň a nevypijeme tolik, kolik tělo potřebuje. Většina minerálek i pramenitých vod, už je dnes k dostání i v neperlivé verzi.
Mezi další vhodné nápoje patří dětské ovocné čaje nebo bylinkové a zelené čaje, vždy slabé.
Sladkým nápojům by se děti měly vyhýbat. „Cukr škodí dětským zubům a způsobuje obezitu. Děti, které bojují s nadváhou nebo mají cukrovku, by sladké nápoje neměly pít vůbec. Platí také, že čím méně si děti na sladké navyknou, tím méně ho budou vyžadovat v dospělosti,“ radí Věra Stejskalová, nutriční terapeutka z Fakultní Thomayerovy nemocnice. „Pouze z důvodů chuťových je možné doplnit pitný režim ochucenými vodami,málo slazenými popř. ředěným džusem. Těchto nápojů by mělo být maximálně do 1/3 denní potřeby vody. Obsah cukru a sycení oxidem vždy kontrolujeme na etiketě,“ doplňuje MUDr. Jana Foltinová.
Sladké nápoje příliš neosvěží, daleko vhodnější jsou nápoje s chutí mírně nakyslou či nahořklou. Důležitá je i teplota nápojů. Ideální je 8 až 10 °C. Nápoje chladné – kolem O°C- žízeň zvyšují, protože vedou k překrvení sliznice hltanu.
Naprosto nevhodné jsou pro děti nápoje obsahující kofein, tedy káva, silný černý čaj nebo colové nápoje.
Zdroj: Ondrášovka.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz