Autor: Jan Novák
Nakladatelství: Knižní klub
Vázaná vazba
Formát: 152 x 234 mm
Datum vydání: říjen 2013
Počet stran: 304
Cena: 356 Kč
Publikace o dříve využívaných druzích a odrůdách, které téměř upadly v zapomnění. Autor představuje rostliny u nás historicky pěstované (např. lebeda zahradní, kerblík třebule, sevlák cukrový ad.) a nechybí ani pozapomenuté odrůdy (např. kdysi populární odrůdy jabloně, jako je Jadernička moravská, Matčino, Panenské české ad.).
Ukázka z knihy Co rostlo u babičky na zahradě - Tradiční odrůdy:
Rozvoj pěstování zeleniny v českých zemích
K zásadnímu rozvoji pěstování zeleniny u nás došlo v průběhu 18. Století, a to nejenom zvětšováním ploch, ale hlavně šlechtěním a rozšiřováním sortimentu odrůd některých druhů. Jejich počet však v té době byl malý, z významnějších například brukev zelná – zelí, kapusta, kedluben a později květák, dále petržel, celer, cibule, česnek, křen a později i okurky. Dost druhů se ve větším rozsahu pěstování u nás objevilo až v průběhu 20. Století (paprika, rajče, pekingské zelí).
Postupně se diferencovaly oblasti (dnes již tradiční) se zvlášť příznivými podmínkami pro pěstování určitých druhů zeleniny. Prakticky současně vznikaly rodinné farmy zabývající se produkcí a získáváním nových původních odrůd, rostla obliba zeleniny u městského obyvatelstva, zájem o naši zeleninu byl i v zahraničí. Z naší bohaté tradice pěstování zeleniny uvedeme jako příklad alespoň plotišťské (hradecké) zelí, dobrovodské (Pourovo) zelí, vodňanské zelí, přerovskou mrkev, všetatskou cibuli, malínský křen, znojemské okurky, chrudimský celer, bzenecký česnek nebo ivančický křen.
Tuto knihu Co rostlo u babičky na zahradě - Tradiční odrůdy koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách Bux.cz.
Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz