I trávník potřebuje jarní úklid. Zbavit jej musíte všeho nepotřebného. Klasické hrábě dnes můžete vyměnit za různé moderní pomocníky. Využít můžete sekačky, vyžínače, nebo vysavače listí. Regeneraci trávníku můžete provést i díky různým provzdušňovacím strojům. Tyto vertikutátory za pomoci až sedmi dvojitých nožů trvale odstraňují mech, zplstnatělou trávu a plevel. Zároveň lehce naruší a provzdušní půdu, takže živiny se snáze dostanou ke kořenům trávníku. Dešťová voda se může lépe vsakovat a trávník nepodmáčí. Přinášíme návod, jak s těmito stroji pracovat.
Volit lze mezi benzinovým a elektrickým motorem. Elektrická verze jistě zaujme cenou a výkonným 1 600 Wattovým motorem s ochranou proti přetížení. Obě verze se velmi lehce ovládají prostřednictvím kol uložených ve zdvojených kuličkových ložiscích. Nastavení pracovní hloubky je velmi jednoduché a lze ho změnit obratem ruky pomocí ergonomicky formované ovládací jednotky na držadle.
K dispozici je šest poloh. Nože by měly být vždy nastaveny jen tak, aby jen lehce narušili půdu. Hlubší rýhy mohou poškodit kořeny trávy. Před odlétajícími kusy mechu a plevele spolehlivě ochrání zesílená klapka deflektoru s ochranou zástěrkou. Pokud následně nechcete nic sbírat, můžete si pořídit sběrný koš s objemem 50 litrů. Oba modely se velmi jednoduše čistí, díky vychýlené zadní části, umožňující snadný přístup ke zbytkům trávy.
Kdy provádět provzdušnění (vertikutaci) a jak často:
• Ideální čas je na konci jara, kdy už je půda sušší a teplejší, doporučuje se od 10 stupňů. Mnohdy může být už v květnu příliš teplo a vertikutace není vhodná.
• Provzdušnění je možné provést i na konci léta s menší intenzitou, aby trávník měl dostatek času na regeneraci před zimou.
Jak správně provést provzdušnění (vertikutaci) trávníku:
• Počkejte alespoň dva až tři roky po vysazení nového trávníku.
• Nejlepší čas pro provzdušnění je brzké jaro a podzim.
• Nejprve posekejte trávu na výšku 2-3 cm, ne více. Díky tomu budete mít výrazně lepší výsledky.
• Trávník nesmí být příliš mokrý nebo vysušený.
• Čepele by měly jen lehce narušit půdu, stačí do hloubky dvou až tří milimetrů, maximálně 10 mm. • Samotné provzdušnění provádějte plynule a vyvarujte se delších zastávek na jednom místě. Mohlo by dojít k poškození trávníku.
Co udělat po provzdušnění:
• Odstraňte veškerý vyhrabaný materiál.
• Znovu osejte větší prázdná místa a trávník přihnojte.
• Poházejte trávník pískem, abyste zabránili příliš rychlému zatažení půdy.
• Trávník zavlažte.
• Na trávník neumisťujte žádné předměty a zavlažujte nejméně jednou týdně v následujících několika týdnech.
Provzdušňovací stroje nabízejí autorizovaní prodejci. Ti by vám měli také poskytnout poradenství a případný servis. Autorizovaný prodejce garantuje svými odbornými znalostmi to, že každý uživatel dostane takové nářadí, které je pro něj a jeho účel optimální. Prodejce by měl předat stroj připravený k provozu a měl by spotřebitele informovat o správné a bezpečné obsluze, případně poradit s nákupem dalších pomůcek, příslušenství a ochranných prostředků. I na toto spotřební zboží platí 2letá záruční lhůta. Uchovejte si proto doklad o zakoupení výrobku. Před užíváním výrobku si přečtěte návod, aby nedošlo k poranění.
Zdroj: SOS - sdružení obrany spotřebitelů