Čtyřlístek rostlinka se stal jakýmsi malým talismanem pro novoroční štěstí. K novému roku patří obdarovávání rostlinami symbolizujícími štěstí. Čtyřlístek rostlinka se stal tím pravým talismanem. Aby vám i vašim přátelům mohl přinášet štěstí po celý rok, musíte o rostlinku dobře pečovat.
Čtyřlístek Oxalis
Rostlinka pochází z Mexika, je to odrůda šťavele, pěstuje se v mnoha druzích a kultivarech. U nás se prodávají různé šlechtěné druhy této květiny. Čtyřlístek Oxalis je nízká hlíznatá rostlinka, která dorůstá do výšky 15 centimetrů. Květina je plazivá nebo na vzpřímeném kmínku. Listy jsou složené kolem stonku nebo vzpřímené. Celá rostlinka i s květy je poměrně křehká. Jsou buď celé zelené, nebo s nahnědlým páskem. Kvete drobnými růžovočervenými kvítky.
Jak o čtyřlístek pečovat?
Aby nám květina vydržela co nejdéle, potřebuje správnou péči. Má ráda světlé stanoviště, snese i mírný polostín, teplotu kolem 20°C. Proto rostlinku umístěte co nejblíže k oknu. Místo u topení a průvan rostlině nesvědčí. Květinu zaléváme mírně. V době kvetení mu vyhovuje pobyt na slunném místě. Mladé rostlinky čtyřlístku můžeme pěstovat i na zahradě. Zasazené hlízy zaléváme mírně, v době růstu vydatně. Půda nesmí být přemokřená. Od poloviny května můžete čtyřlístek umístit na zahrádku do polostínu. Tam vám poroste a bude opět kvést.
Na podzim začnou listy žloutnout, když úplně odumřou, vyjměte cibulky ze země a nechte je v chladné místnosti přezimovat, jako ostatní cibuloviny. Abychom měli kvetoucí štěstí opět na Vánoce, koncem října zasadíme drobné cibulky do směsi rašeliny a písku. Do malých květináčů dáváme 6 až 8 hlíz, teplota by se měla pohybovat kolem 15°C. Během rychlení má rád vyšší vzdušnou vlhkost a mírnou zálivku. Na Vánoce nám toto nenápadné štěstí opět vykvete.
Dalším zajímavým kultivarem je rostlinka s temně fialkovými listy Soleirolia soleirolii - tato drobnolistá rostlinka tvoří poduškovité trsy s malými nenápadnými kvítky. V květinářství se dostanou koupit světlejší i tmavší varianty zabarvení. Rostlinka vypadá hezky, i když zrovna nekvete.
Pěstování rostlinky
Rostlinky vysazujeme do širší nádoby, kde máme rašelinový substrát.
Květina má ráda světlé stanoviště, chráněné před přímými slunečními
paprsky, snese i polostín. Vyhovuje ji teplota kolem 20°C. Nedostatek
světla rostlince škodí, má pak řídké olistění. Na jaře i v létě rostlinku vydatně zaléváme. Pak zálivku omezíme, zemina však nesmí vyschnout.
Rostlinky vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, proto pravidelně rostlinku rosíme. Nedostatek vzdušné vlhkosti vede zasychání listů a nových výhonků. Květinu hnojíme tekutým hnojivem, v období vegetace 2 x měsíčně, na podzim a v zimě 1 měsíčně. Rostlinky se množí jednoduše, dělením trsů.
Při správné péči vám toto nenápadné štěstí vydrží do příštích Vánoc.
marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz