Tato rostlina pochází z Indie nebo Číny. Lidově se jí říká indický šafrán nebo také indický zázvor. Je z čeledi Zingiberaceae - zázvorovité, na světě je zhruba asi 130 druhů. Je to trvalka a dorůstá do výšky 1 metru, listy jsou protáhlé, lehce oválného tvaru. Květy jsou velké asi 20 cm, v různých barvách, u nás se hojně vyskytuje v růžové odrůdě.
V létě curcuma vyžaduje slunné světlé stanoviště, nesnáší ale přímé polední slunce. Samozřejmě můžete ji mít i doma, v květináči, je ale zapotřebí opravdu světlé stanoviště, nejdál 1 m od okna. Zaléváme velmi opatrně, mezi zálivkami by měl substrát vyschnout. Během podzimu zálivku omezíme, až jí nakonec přestaneme úplně zalévat. Je třeba také přihnojovat, je to kvetoucí rostlina, proto je vhodné tekuté hnojivo na kvetoucí rostliny, přihnojujeme každých 14 dní, během vegetace, tj. duben - září.
Curcuma tvoří pod zemí hlíznaté oddenky, po odumření rostliny, což je zpravidla během podzimu, kořenové oddenky uskladníme na chladné a suché místo, o teplotě 7 - 15 st. Začátkem jara oddenky zasadíme do květináče. Substrát je vhodný písčitý, propustný a s výbornou drenáží. Přiměřeně růstu, přidáváme i více vody.
Curcuma se také hojně využívá jako koření, hlavně její kořenová část, ať už mletá nebo celá. Například jí můžete použít k ochucení rýže, do těstovin, do omáček, ale také se též hodí k rybám, ke kuřecímu masu, nebo také k vejcím, můžete jí použít i do knedlíků a moučníků. Její chuť připomíná zázvor, ale curcuma voní výrazněji.
Druh Curcuma longa se využívá také v léčitelství. Obsahuje žluté barvivo, které se nazývá kurkumin, používá se při chronickém onemocnění žlučníku a jater, podporuje tvorbu a vylučování žluči. Proto se hodně předepisují při střevních a žaludečních potížích. Dále se používá při nadýmaní, bolestech břicha, působí pozitivně na prokrvení.
Curcuma má i velké využití ve floristice. Jako solitera Vám ve váze vytvoří nádhernou květinovou kompozici, stačí ji jen lehce doplnit zelení.
Iris – čtenářka
ChytráŽena.cz