Máte náročné zaměstnání v podobě celodenního stání a z toho vyplývající časté otoky nohou, nebo dokonce žilní onemocnění? To jsou problémy, které trápí mnoho lidí, zejména pak žen.
Křečovými žilami jsou ohroženější zejména ti jedinci, u kterých se vyskytují určité rizikové faktory. Na lehkou váhu by tuto problematikou neměli brát zejména ženy, lidé s vysokým krevním tlakem, lidé, v jejichž rodině se již křečové žíly vyskytly, osoby trpící nadváhou nebo obezitou, lidé, kteří jsou nuceni dlouhodobě stát, například v zaměstnání, těhotné ženy.
!!! POZOR! Na dvě postižené ženy připadá jeden nemocný muž!!!
Většinou si křečových žil všimne sám pacient, pokud si ale stále nejste jistí, jestli právě Vy máte nebo by Vám v budoucnu křečové žíly mohly působit potíže, můžete se se svým problém svěřit do rukou odborníka nebo využít diskuzní forum.
Desatero pro zdravé nohy
Vznik křečových žil lze do velké míry ovlivnit životním stylem. Důležité je dodržování zejména těchto zásad:Každý den si najděte čas na pohybovou aktivitu.
Vyvarujte se jednostranné zátěže, jako je dlouhé stání nebo sezení.
Udržujte dolní končetiny ve zvýšené poloze.
Neseďte s překříženýma nohama.
Choďte v botách s nižším podpatky.
Nenoste oblečení stažené v oblasti třísel či kolen.
Dbejte na hygienu dolních končetin.
Sprchujte nohy střídavě teplou a studenou vodou.
Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.
Stravujte se podle zásad zdravé výživy.
Některá fakta o onemocnění křečových žil
Křečové žíly jsou jedním z nejrozšířenějších onemocnění v rozvinutých zemích – v různé podobě postihují 30–60 procent lidí.
Výskyt křečových žil souvisí s věkem – děti a mladiství jsou jimi postiženi méně, naopak ve věku nad 60 let už má křečové žíly až každý druhý člověk.
Křečové žíly trápí častěji ženy než muže – na dvě postižené ženy připadá jeden muž.
Stále ještě nemáte jasno? Tak zkuste mrknout na Křečové-žíly.cz a popovídejte si o svých potížích přímo s odborníkem nebo s ostatními pacienty.