Ze začátku můžeme jenom mixovat stravu o něco kratší dobu, později stačí maso, zeleninu i ovoce jenom vidličkou rozmačkat, nebo nakrájet na drobné kousky. Kolem 10-12 měsíce už dítě jeví zájem i o krmení. Je přítomen už klíšťový úchop mezi palcem a ukazováčkem, dítě má taky snahu uchopovat kousky jídla a aktivně se snaží u jídla spolupracovat (nebo spíš nespolupracovat a rukama chce jídlo osahat).
Je to období, kdy můžeme dítěti nabídnout měkké kousky jídla, aby si je samo dávalo do pusy. Hodí se na to kousky měkkého ovoce (banán, hrušky, meruňky, švestky, blumy), nebo vařené zeleniny (karotka, cukína, brambor), rozvařená těstovina, nebo kousky masa, rohlíku s máslem. Velikost kousku je kolem 1cm.
Maminka se musí připravit na vyšší spotřebu šatstva a bryndáčků, ale oběma to určitě přinese hodně zábavy. Nepodáváme žádné tvrdé kousky a dítě u jídla sedí, aby nedošlo k jeho vdechnutí!
Dítě už jí pětkrát denně, ráno obyčejně snídá mléko, svačí ovocné pyré s jogurtem, k obědu je masozeleninová polévka, nebo brambory, rýže, nebo těstoviny s kousky masa a kompotem, k odpolední svačině znova mléko a večer obilná kaše s ovocem, nebo se zeleninou. Kojené děti začínají s tuhou stravou později, obyčejně mají příjem častější a v menších porcích. Není ale vhodné odkládat tuhou stravu až po roce, protože často pak děti odmítají jíst nerozmělněné kousky potravy.
V období podávání tuhé stravy se zvyšuje potřeba příjmu tekutin u dítěte. Dítě vypije 200ml tekutin, kromě mléka. Žízeň by měla být nahrazena kojeneckou vodou, slabým dětským čajem, nebo ředěnou ovocnou štávou.
Zdroj: Sunárek