Náhlé oteplení posledních dnů může některým živým tvorům způsobit problémy z přehřátí. Samozřejmě především těm, kteří žijí v zajetí. Kvůli tzv. skleníkovému efektu se uzavřené prostory s velkými skleněnými plochami, okny, mohou v krátké době zahřát nad únosnou míru a stát se smrtící pecí.
Skleníkový efekt je původně atmosférický jev, kdy se od země odražené sluneční paprsky odrážejí zpět od atmosféry a zemi zahřívají. Pro tuto podobnost skla s atmosférou se hovoří o skleníkovém efektu i při zahřívání různých prosklených hal a automobilů.
Na nadměrné horko a sluneční záření jsou citliví zejména mladí jedinci, tj. mláďata, ale i dospělá zvířata zanechaná buď na plném slunci bez možnosti úniku anebo v uzavřených objektech, či automobilech.
Vždy je třeba myslet na možnost zastínění, na větrání, a vždy na dostatek vody!
I zvířatům hrozí úpal a úžeh, popřípadě kombinace obou. K úpalu dochází při přehřátí v horkém prostoru, a projevuje se nevolností, suchou kůží, teplotou. Úžeh obou případech je první pomocí přesun do stínu, podávání tekutin (vlažná voda), chlazení končetin.
Nejlepší je samozřejmě prevence, cestovat tedy se zvířaty raději po ránu, za chladu, nenechávat je na plném slunci, v automobilech větrat a mít s sebou vždy čistou vodu.
Pro farmáře je takovéto jaro obdobím, kdy je nutné urychleně prověřit, zda i zvířata na pastvě mají dostatek pitné vody, a zda jsou napajedla, popřípadě napáječky čisté a funkční. I toto bývá předmětem veterinárních kontrol.