Na česko-moravském pomezí v těsné blízkosti polských hranic se rozkládá region nesoucí jméno třetího nejvyššího pohoří České republiky. Oblast Králického Sněžníku má několik tváří. Drsná panenská příroda se díky řídkému osídlení stala domovem mnoha druhů vzácných rostlin a živočichů.
Nalezneme zde i řadu turistických atrakcí, památek či zajímavostí, které jsou v nemalé míře spojeny s ponurým obdobím naší historie. I tu je však potřeba poznat, abychom nezapomněli.
Jak výstižně popsat krajinu v oblasti „střechy Evropy“, odkud jako z jediného místa odtéká voda do třech moří. V nižších polohách se nemůžete vynadívat na bohatou skladbu rostlin a dřevin, které změní váš dosavadní pohled na význam barvy zelená. Než pokryje krajinu sněhová nadílka, tak se paleta barev rozšíří a přidá širokou škálu jejich odstínů.
Postupem do vyšších poloh bujná a drsná vegetace ustupuje. Zato se otevírají výhledy do blízkého i širokého okolí. Z vrcholu Sněžníku, kam se vyšplháte podél pramene Moravy, budete mít jako na dlani Kladskou nížinu, maličká obydlí rozesetá po stráních, hřeben Orlických hor a samozřejmě i Praděd.
Pro fanoušky vojenské historie je Králický Sněžník doslova rájem, neboť se zde nachází unikátní pevnostní obranný systém, který patřil ve třicátých letech minulého století k nejsilněji opevněným úsekům československé státní hranice. Křižováním oblasti se před vámi objevuje jedna stavba za druhou jako houby po dešti a i po letech na vás dýchne téměř identická vojenská atmosféra. Králická pevnostní oblast byla svým rozsahem mimořádná v celé tehdejší Evropě. Mezi pozůstatky armádních staveb můžete nalézt dělostřelecké tvrze, pěchotní sruby nebo menší pevnosti zvané ŘOPíky.
A že jich tu je. Jen pro představu se podařilo v letech 1935 až 1938 vybudovat celkem 247 pevnostních objektů různých typů. Je těžké uvěřit, že takto propracovaná obrana, kde fungovala rozsáhlá telefonní síť, infrastruktura, moderní kasárna a kilometry překážek, nenašla svého naplnění. Jak je známo, tak velká část bunkrů padla kvůli Mnichovské dohodě do rukou nepřítele bez jediného výstřelu.
V obrovském hangáru Vojenského muzea Králíky a jeho okolí můžete zblízka nahlédnout do historie i současnosti vojenského zákulisí. Na odiv jsou vystaveny tanky, obrněné transportéry, bojová vozidla pěchoty, ale také sbírky munice, zbraní a vojenské výstroje. Současně muzeum průběžně doplňuje expozici výstavami věnovaným významným osobnostem československé armády. V nedávno zpřístupněné dělostřelecké tvrzi Hůrka na sebe nechte dýchnout minulost.
Dílem okamžiku máte pocit ostražitého vojáka ve službě očekávajícího útok. Přispívá k tomu i autentické vybavení a zachovalost stavby jako takové. Pokud se vydáte směrem k Suchému vrchu, narazíte v lesním kopcovitém terénu na skrytý objekt Muzea československého opevnění, na pevnost Bouda. Exkurze s průvodcem vás zavede do spleti podzemních chodeb a sálů, kde bývala umístěna filtrovna, elektrárna, válečná kasárna nebo muniční sklady.
Vystoupáte-li na Mariánský kopec nad Králíky, ocitnete se už jen krůček od významného poutního místa. Sem, na Horu Matky Boží pod dohledem Králického Sněžníku, lidé odnepaměti přicházeli pro duchovní útěchu. Ne vždy však byl klášter redemptoristů pozitivním soustředěním energie, což dokazuje nově otevřený Památník obětem internace.
Seznamte se s osudy nepohodlných osob komunistického režimu. Jediná, poutavá expozice tohoto druhu nám připomíná dobu omezování svobody a nespravedlnosti, v níž byli řeholníci nuceně umisťováni do internačních táborů.