Určitě si z dětství pamatujete věčný dotaz maminek, zda si dítko umylo ruce. A nešlo jen o jejich rozmar. Důsledné a důkladné dodržování hygienických návyků je totiž po očkování tou nejdůležitější prevencí před nákazou takzvanou nemocí špinavých rukou – žloutenkou typu A.
Čistota - půl zdraví
I bezpříznakový pacient
je rizikový
Virová hepatitida A (VHA) je zákeřná nemoc. První příznaky nemoci se objevují až měsíc po infekci, jenže nakažený už šíří virus do okolí.
Jediným zdrojem nákazy je člověk. Nejnakažlivější je stolice pacienta. Virus napadající játra se totiž do výkalů vylučuje žlučí. Virus se také dostává do krve, moči a slin, ale v mnohem menším množství. Jakmile u pacienta propuknou příznaky (nevolnost, zvracení, žloutenka), jeho infekčnost klesá.
Na co si dát pozor
VHA se šíří tzv. fekálně-orální cestou. Stačí, aby si nakažený jedinec po vykonání potřeby neumyl ruce a infekci může šířit dál. Velmi rizikové jsou tedy stánky rychlého občerstvení bez dostatečného hygienického zázemí pro personál. Škála nákaz z jídla v nich může být pestřejší než samotný jídelníček.
Zdroje nákazy:
Stánky rychlého občerstvení (bez dostatečného hygienického zázemí pro personál, škála nákaz je tak mnohdy širší než jídelníček tohoto zařízení)Děti (zvlášť nemají-li ony samy ještě osobní hygienu zažitou. Navíc infekce u nich často probíhá bezpříznakově)
Staré přísloví "Čistota, půl života" tak platí pro předcházení této "nemoci špinavých rukou" dvojnásob.
Zdroj: U lékaře.cz
DanielkaZ
ChytráŽena.cz