Fisfo je bojový sport pro profesionální sebeobranu, který se využívá pro rizikovou práci bodyguardů a ochranu osob. Vzniklo v roce 2000 ale již od roku 1989 jej používal zakladatel Charles Joussot. Vytvořil systém technik a modulů pro použití na ulici, které zároveň neporušují zákon. Tyto techniky se brzy začaly používat na policejních akademiích a postupně se rozšířily do prostorů věznic a nápravných ústavů, zdravotních sektorů, vojsk, letecké a městské dopravy, bezpečnostních organizací a dalších složek.
Fisfo se dělí na dvě kategorie. První kategorie je pro profesionální sektor a to státní složky a organizace, a tou druhou je civilní sektor. U obou je ale nutné umět předvídat a zvládnout danou situaci. Obránce by měl být schopen se vypořádat se slovními útoky a i jinými způsoby provokace. Fisfo zdomácnělo v Indonésii, hlavně v Jávě, Sumatře a také v Malajsii, kde je náplní školní výuky a provozuje jej i místní policie.
Fisfo jsou jednotlivé pohyby, které se nacvičují pomalu s maximální přesností a poté se přechází k rychlému provedení. Má taneční charakter a útoky jsou doráženy elegantně vykláněním a odváděním síly soupeře. Zahrnuje velké množství útočných a obranných pohybů jako jsou techniky úderů, kopy, obranné techniky a také bloky, hody, úchopy a páky. Při souboji se hodně rychle střídá napětí a uvolnění. Fisfo je známé plynulými pohyby a uhýbáním.
Cílem tohoto boje je, aby profesionální složky jako je armáda, policie a jiní dokázali moderní metodou zvládnout zločince a teroristy. Jedná se o souhrn všech bojových disciplín, a to i s nožem, obuškem, slzným plynem a dokonce i munice pro pořádkové složky a to s nejmenší smrtelnou ztrátou a největším účinkem. Tato metoda boje je určena také pro ženy, ale mládež až od 18 let.
Techniky, které fisfo využívá, je v maximální možné míře přirozených reakcí lidského těla a dokonalou koordinaci svalů a dechu. Každá z těchto technik se používá jako samostatný celek a techniky na sebe logicky navazují. Obránce by měl mít neustálý přehled a kontrolu nad útočníkem. Smyslem této profesionální obrany není za každou cenu útočníka zranit, ale mnohem důležitější je umět fyzické situaci předejít a vyřešit ji vhodnou komunikací. Tato sebeobrana je využitelná kýmkoliv, a to jak profesionálem, civilem, laikem, malým, slabým, mladým, starým, mužem nebo ženou.
Markéta
ChytráŽena.cz