Gravijóga se cvičí především pro usnadnění porodu, ale také při ní posilujete, relaxujete a učíte se správně dýchat. Tímto cvičením navazujete hlubší vztah s děťátkem, zbavujete se strachu, nejistoty a radujete se z těhotenství. U zdravé ženy není důvod přestat v období těhotenství sportovat, naopak se doporučuje. Samozřejmě ale nemůžete dělat úplně všechny sporty, ale jen ty lehčí a s ohledem na váš zdravotní stav. Také se nedoporučují sporty, při kterých se skáče a jsou velké otřesy bříška.
Mimo gravijógy můžete v těhotenství cvičit různá těhotenská cvičení, pilates nebo třeba chodit plavat. Cvičení nejen ulehčuje partiím, které gravidita velmi namáhá jako jsou záda a nohy, ale pravidelný pohyb dodá tělu více kyslíku, o který se musíte během gravidity dělit s miminkem. Do 5. měsíce ženy většinou s cvičením nemají žádný problém, později už to bývá těžší kvůli bříšku. Cvičení nikdy nepřehánějte a cvičte, jen pokud se vám to bude líbit a nebudete se cítit unavená.
Gravijóga je určena pro všechny věkové kategorie žen. V těhotenství se velice hodí k odbourání stresu a celkovému zklidnění, uvědomění si sama sebe, naučí vás správnému dýchání, má plynulé přechody z jedné polohy do druhé a tím je vhodná pro budoucí maminky i nenarozené dítě. Klidná hudba, meditace a protahování je krásně prožitý čas a to nejen pro budoucí maminku.
Jestliže chcete gravijógu cvičit doma, měly byste si pořídit například instruktážní DVD, podle kterého budete později cvičit, ale hlavně první absolvovat pár lekcí u odborníka, který vás naučí správné technice.
Ke cvičení vám úplně postačí podložka a vhodné pohodlné oblečení, nic víc nepotřebujete. Jóga v těhotenství má pozitivní vliv jak na fyzikou stránku ženy, tak posiluje svaly, vyrovnává svalovou dysbalanci, zlepšuje funkci srdce a díky tomu budete mít i pružnější páteř. Vždy ale dělejte jen to, co vás baví a co vám a vašemu bříšku dělá dobře.
Markéta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz