Grónsko je největším ostrovem světa. Geograficky patří k Americe, leží při jejím severovýchodním pobřeží ve vodách Atlantického oceánu.
Věděli jste, že Grónsko není samostatným státem? No ano, je to pravda. Komu tedy patří? Leží nejblíže Kanady, ale není součástí jejího území. Také USA se nachází blízko, ale ani ony Grónsko nevlastní. Čí tedy je? Politicky náleží k Evropě, konkrétně k maličkému Dánsku – přesněji řečeno se jedná o autonomní součást Dánského království. Se svou rozlohou 2 166 086 km² vlastně tvoří drtivou většinu jeho území (Dánsko bez Grónska měří pouze 43 000 km²). V jeho čele oficiálně stojí dánská královna, ale má také vlastní vládu a parlament se sídlem v hlavním městě Nuuk.
Protože tento ostrov leží v blízkosti polárního kruhu, většinu jeho povrchu skrývá ledovec. Jeho mocnost dosahuje v některých oblastech tloušťky více než 3 km! Pouze úzký pruh kolem jižního pobřeží je bez trvalého zalednění, zde se pak soustředí veškeré (i když skromné) grónské zemědělství. Grónsko poskytuje domov řadě vzácných živočichů - ledním medvědům, pižmoňům, sobům, ale také lumíkům, hranostajům, vlkům a polárním liškám. V okolních mořích se pak prohánějí různé druhy velryb, tuleni a mroži, vzduchem poletují racci, alkouni, havrani i papuchalkové.
Díky náročným přírodním podmínkám není Grónsko příliš zalidněné. Přibližně 56 000 obyvatel žije téměř výhradně na pobřeží. Původní obyvatele - Eskymáky, tedy Inuity, řadíme k mongoloidní rase, dále tady najdeme Dány a míšence těchto dvou národů. Zdejší obyvatelé se živí převážně lovem, rybolovem a v posledních několika letech plyne do státní kasy mnoho peněz také z turistického ruchu. Dobrodružněji založený návštěvník si zde může užít skutečné divočiny, pozorování šelem, ledovcové turistiky, navštívit největší národní park na světě – Severogrónský národní park, ale také poklidnějších přírodních atrakcí jako je sledování polární záře, či projížďka na psím spřežení.
Grónsko patří mezi naprosté světové unikáty. Neopakovatelné lokality jsou rájem geologů, biologů, klimatologů, ale také prostých milovníků přírody a fotografů. Díky drsnému klimatu zůstalo po dlouhou dobu ušetřeno ničivých zásahů člověka, doufejme, že tomu tak bude i nadále.
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz