Proč jí věnovat zvýšenou pozornost a neotálet s návštěvou lékaře?
Často se setkáváme s pojmem hemoroidy, který mnozí považují za samotné onemocnění. Hemoroidy jsou ale přirozenou anatomickou strukturou konečníku, která není nijak nebezpečná. O hemoroidální chorobě pak lze hovořit v momentě, kdy cévní hemoroidální pleteně zbytní a začnou činit obtíže. Jak toto onemocnění vzniká a proč ho nepodceňovat?
Název pro cévní pleteně uvnitř řitního otvoru – hemoroidy - pochází z řečtiny a vznikl spojením slov „haima“ – krev a „rhein“ – téci. Hemoroidy plní funkci hydraulických polštářů, které působí jemné utěsnění řitního kanálu, čímž dochází k dokonalému udržení stolice a zachování čisté řiti. Problém nastává v momentě, kdy tyto cévní pleteně zbytní a začnou krvácet, svědit a pálit.
Čím je onemocnění způsobeno?
Právě sedavý způsob života je jednou z nejčastějších příčin vzniku hemoroidálního onemocnění. Kromě něj se na jeho vzniku podílí také častá zácpa nebo naopak dlouhodobý průjem, zmíněné těhotenství a porod, potraviny způsobující místní podráždění – jako jsou kořeněná jídla, alkohol či nadměrná konzumace kávy a čaje a v neposlední řadě stres.Jak poznat, že máte s hemoroidy problém?
Hemoroidální choroba se projevuje krvácením – což lze vypozorovat na toaletním papíře či povrchu stolice, bolestí konečníku a jeho otokem, svěděním v jeho okolí či pálením nebo výtokem z konečníku. Pokud začnete krvácení z řiti pozorovat, neplašte a raději vyhledejte pomoc lékaře, který lépe než vy pozná, zda se jedná „pouze“ o hemoroidální chorobu či je problém závažnějšího charakteru. Krvácející hemoroidy lze totiž snadno zaměnit za karcinom řiti.Jak se problémům s hemoroidy vyvarovat
Protože se na vzniku onemocnění podílí zejména zácpa nebo průjem, je důležité se těmto stavům vyvarovat. V obou případech je důležité dodržovat dietní opatření a dbát na dostatečný pitný režim. Vyhýbejte se také zvedání těžkých břemen, nošení příliš těsného prádla a oblečení a dodržujte osobní hygienu. „K důležitým preventivním opatřením předcházejícím hemoroidální chorobě patří také zlepšení návyků spojených s vyprazdňováním. Pokud máte nutkání na stolici, neoddalujte ho. Na toaletě pak zbytečně dlouho nevysedávejte,“ vysvětluje MUDr. Soňa Hořínková.Nestyďte se o svém problému mluvit!
Hemoroidální onemocnění je tématem, o kterém se mnozí ostýchají hovořit, a to nejen s lékařem, ale i se svými nejbližšími. „Pacienti problémy s hemoroidy často podceňují a spoléhají se na samoléčbu. Do ordinací chodí často až v pokročilém stádiu onemocnění, kdy je nutný již chirurgický zákrok,“ dodává lékařka. Abyste předešli nutné operaci, řešte své problémy s lékařem již při prvních příznacích. Je ztrátou času a peněz nákup potravinových doplňků v lékárně. Svému tělu více prospějete, když do svého jídelníčku zařadíte více vlákniny a budete dodržovat pitný režim.Zdroj: Žilní poradna