Zelené rostlinky také zpříjemňují estetický pohled a pobyt v místnostech, a jsou dobré i na zdraví a psychiku. Doma můžete pěstovat buď pokojové stálezelené nebo kvetoucí rostlinky. Stálezelené potěší především barvou a tvarem listů. V domácnostech se vyskytují především nephrolepis, spathiphyllum, yucca, dracena, diffenbachia, zamioculkas, hedera, schefflera a různé druhy ficusů a palem. Z pokojových kvetoucích rostlin se doma nejčastěji pěstuje saintpaulia, cyclamen, azalea, phalenopsis, gerbera, hyacint, kalanchoe, ružička, begonia anebo různé druhy guzmánií. Kvetoucí rostlinky vynikají nekonečnou škálou barev a tvarů, některé mají i překrásné květy.
Pokud si domů nebo do kanceláře chcete koupit hrnkovou květinu, musíte vybírat takovou, aby u vás doma prospívala. K tomu je potřeba při jejím výběru dodržet pár pravidel. Jako první je nejlepší si pořídit menší a nenáročné rostliny, protože nevíte, jak se jim u vás bude dařit. Také pokud jezdíte často na víkendy, nebo delší služební cesty mimo domov a nemá se o rostlinky kdo postarat, je dobré si vybrat ty méně náročné. Naopak, pokud máte doma už pár kytiček, kterým se daří, můžete zkusit pěstovat rostlinky náročnější. Při nákupu rostlin musíte také myslet na to, jak budou vypadat po několika letech, abyste je pak měli kam umístit.
Při nákupu většinou bývají hrnkové rostliny zabalené v originálním celofánovém obalu od pěstitele, proto si při vybalování dejte pozor, protože často dochází k polámání křehčích částí rostlin a často také k poškození květů. Rostlinu byste neměli z obalu vytahovat, ale obal opatrně rozstřihnout nůžkami. Také se nedoporučuje kupovat vzrostlé rostliny v zimním období, protože během přepravy může snadno dojít k jejich nastydnutí nebo namrznutí.
Hrnkové rostlinky mají převážně delší trvanlivost a při dobré péči a individuálně vhodných podmínkách pro pěstování určitých druhů rostlin se můžete těšit z jejich krásy mnoho let. Pokud jde o zálivku, obecně lze doporučit mimo sukulentů a exotických rostlin častější zálivku s přidáním hnojiva. Pro většinu rostlinek není vhodné přeschnutí, ale stejně tak neustálé stání ve vodě. Pokud si pořídíte nekvetoucí rostliny okrasné listem jako třeba ficusy, filodendrony a draceaeny, tak vyžadují převážně stálé, světlé místo a častou zálivku s roztokem patřičného hnojiva pro stálezelené rostliny. Pokud se jedná o kvetoucí rostlinky, jako třeba orchidee, saint paulie, begonie a gerbery, tak požadují stálé a světlé místo a zálivku přiměřenou vegetačnímu období rostlin. U kvetoucích je vhodná zálivka spodem přímo do misky nebo obalu. Pokud máte doma stín a šero, do tmavých místností můžete pořídit například spathyphillum, phillodenron scandens, aspidistru nebo asplénium.
Markéta
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz