Každého pozvání se děsíte a už dopředu vymýšlíte spolehlivé výmluvy… Jenže to jo právě chyba. Snižování váhy je totiž dlouhodobá záležitost a po celou dobu hubnutí přece není možné naprosto změnit svůj styl života a taková pozvání do restaurace neustále odmítat
Naopak, posezení s přáteli v příjemném prostředí může období hubnutí často velice zpříjemnit. Ovšem za předpokladu, že dodržíte několik zásad.
Takže tady jsou:
Výběr restaurace
Čím lepší, kvalitnější restaurace, tím je vhodnější pro hubnutí. Nejde jen o to, že kvalitní restaurace nemá zapotřebí používat tučné maso a všechno nastavovat moukou. Jde o celkový přístup k vaření a jídlu. V dobré restauraci byste se měli dobře najíst, nikoli přejíst.
Pamatujte si: Jste-li přejedeni, chuť už stejně příliš nevnímáte.
Výběr pokrmů
Jako předkrm zvolte vždy salát. Vyberte si něco, co by vás doma stěží napadlo připravit. K salátu vám často donesou i pečivo. Tomu se však pokuste odolat. Pokračovat můžete rybami nebo mořskými plody, můžete zkusit maso králičí nebo telecí. Snažte se úplně vyhnout smetanovým omáčkám a omezit přílohy. Pokrm si můžete objednat i bez přílohy, jen se zeleninou, aniž by se nad tím dneska někdo pozastavoval. Sladké na závěr si dát můžete, ale nemusíte. Pokud na ně máte velkou chuť, zkuste lehký dezert z ovoce a tvarohu.
Výběr nápojů
Začněte vždy velkou sklenicí vody, vody s citronem či minerálky, poté vybírejte maximálně suchá vína, která raději popíjejte jako vinný střik. Raději se vyhněte pivu a míchaným nápojům, mají totiž vysoký obsah cukru. Naprosto nevhodné jsou destiláty.
Nemějte výčitky
Návštěva restaurace je skvělou příležitostí k pomalému jídlu, užívejte si a netrapte se výčitkami svědomí ani tehdy, pokud byste váš běžný přísun energie snad mírně překročili. Stačí, když se následující den opět vrátíte ke svému zdravému jídelníčku.
Dodatek: A co na dovolené?
Určitě jste to zažili také: přijdete do hotelové restaurace, stoly se prohýbají pod spoustou lahůdek. Stravování formou švédských stolů je rozšířeno takřka všude. A většina z nás si řekne, no tak když jsem si tu dovolenou zaplatil, tak si ji pořádně užiju a pořádně se najím. Jenže když se pak po návratu postavíte doma na váhu, nestačíte se divit.
Zkuste pár tipů:
Pokud bude v některých zemích problém sehnat k snídani celozrnné pečivo, dejte si takové, jaké bude k dispozici, ale nepřekračujte množství zhruba padesáti gramů. O to více si můžete dát sýra, jogurtu, vajec, výjimečně i libovou uzeninu a k tomu vždy kus zeleniny či ovoce. Pozor na koláčky a další sladkosti.
Raději si neobjednávejte plnou penzi a až budete mít hlad kolem doby oběda, zkuste si dát v restauraci salát se sýrem nebo tuňákem nebo grilované maso či rybu jen se zeleninou.
Odpoledne se pokuste vyhnout sladkým nápojům a zmrzlinám, když si je však dopřejete, vyšší příjem energie pak můžete vykompenzovat tím, že si půjdete zaplavat nebo vyrazíte na delší procházku.
U večeře vždy začínejte salátem a sklenicí minerálky. Poté se rozhlédněte po rybách, libovém mase a přílohových zeleninách. Abyste předešli tomu, že se přejíte, jezte každé jídlo velmi pomalu. Uvědomte si, že z přejedení je člověku jen a jen špatně a špatný pocit na dovolené - ten jste si přece nezaplatili!
Místní speciality si neodpírejte, ale pokud jde o těstoviny nebo pizzu, jistě také stojí za ochutnávku. Je však dobré, pokud se vám povede spokojit se s poloviční porcí. K hubnutí totiž nejsou ideální. A sladkosti či zmrzlinu si dopřejte tak jednou či dvakrát za celý pobyt.
Více informací na téma diety a hubnutí naleznete na hubnuti.org.
Autorka článku:
Bc. Monika Divišová (výživový poradce), www.hubnuti.org