K tomu, aby zubní povlak mohl začít produkovat toxické látky a kyseliny, potřebuje určitou tloušťku a složení. Aby jich dosáhl, potřebuje dostatečný čas, a to zhruba 24 hodin.
Pokud je v této době jakkoliv mechanicky dostatečně narušena jeho struktura, nemůže působit negativně a je donucen začít se stavbou nové vrstvy. Uvědomme si ale, že vlastní bakterie povlaku nelze z úst odstranit definitivně.
Nejúčinnější odstranění povlaku z povrchu zubu je mechanické. Je nutné pracovat se správně zvolenou pomůckou a po dostatečnou dobu. Účinnost pomůcky může být podpořena dentálním doplňkem. Ten však za žádné situace nemůže úspěšně nahradit dentální pomůcku.
Jako dentální pomůcky označujeme mezizubní kartáček, zubní kartáček, zubní vlákno (nit), eventuálně elektrický zubní kartáček. Dentálními doplňky jsou pasty, ústní vody, gely, v krajním případě žvýkačky.
Je nezbytné používat pomůcky tak, aby ve finále byly efektivně očištěny všechny dostupné plochy zubu. Mechanické odstraňování povlaku vede v konečném důsledku k dlouhodobému zachování kvalitního ústního zdraví.
„Principy prevence jsou jednoduché, snadno pochopitelné a osvojitelné. V současnosti existuje nepřeberné množství vhodných pomůcek, které při nich můžeme využít. Při jejich výběru a nácviku je nutný individuální přístup. Paušalizace mnohdy vede k nedorozumění, a vytváření nepřesných interpretací ze strany pacientů a mnohdy i ze strany ošetřujících lékařů. Bohužel ani zubní lékaři nemají všichni na prevenci zcela konzistentní názor. To vede k nedůvěře v možnosti předcházet nejčastějším onemocněním ústní dutiny a ztížení motivace laické veřejnosti,“ komentuje problematiku stomatolog.
ChytráŽena.cz