Dnes už samozřejmostí jsou vitaminy, nejlépe v přírodním stavu, tedy ovoce a zelenina (v chladných měsících raději tepelně upravené). Konzumujte citrusy, listovou zeleninu, mrkev, ale také například ořechy nebo obilné klíčky, které jsou zdrojem vitaminu E chránícím imunitní systém. Nejlepšími přírodními prostředky na povzbuzení imunity jsou kromě vitaminu C také šťáva z celých listů aloe vera, echinacea, oregano nebo rozmačkaný česnek.
Stejně důležité jako vitaminy jsou i minerály - v této době hlavně selen, hořčík a zinek. Jejich zdrojem je například libové maso, vejce, ořechy, banány a listová zelenina.
Protože až 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech, je potřeba je udržovat v dobré kondici. K tomu nám dopomohou probiotika: jogurty, kefíry, podmáslí, popřípadě produkty z lékárny. Nezapomínejme ani na kysané zelí (konzumovat bychom ho měli alespoň jednou týdně).
Imunitu posílíte pohybem na čerstvém vzduchu. Užijte si současnou barevnost přírody třeba na dlouhých procházkách nebo ze sedla kola - odplavíte stres a zároveň si příjemně odpočinete.
Doma zbytečně nepřetápějte, ideální teplota je 21 – 22°C. Na spaní stačí méně, přibližně 17°C. Příliš teplý a suchý vzduch zhoršuje stav sliznic, kterými pak do těla snáze proniknou infekce.
Důležitý je také spánek: dopřejte si ho pokud možno 7 – 8 hodin, aby mohl váš imunitní systém dobře fungovat.
Pokud už nějaký problém máte (například v podobě rýmy, kašle, bolestí hlavy nebo zvýšené teploty), pak zpomalte a můžete-li si dopřát ten „luxus“, na 2 – 3 dny se vyležte. Není totiž dobré virózu přecházet. Vlezte pod peřinu, jezte jen lehká jídla a dostatečně pijte - ideální je teplý čaj (heřmánkový, šípkový…) s medem a citronem. A zítra? To už bude určitě líp!
UZnevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz