Ono je jedna věc, jazyk se učit či naučit, ale pak znalosti udržet. Každý má svou metodu, někdo jazyky aktivně používá v zaměstnání, někdo jen na dovolené apod., já si zvolila najít přátele v zahraničí a alespoň si s nimi dopisovat.
Stejná věková generace jako já, si asi vzpomene, že v hodinách ruského jazyka, byla snad každému žáku přidělena nějaká adresa stejně starého žáka/žákyně v bývalém Sovětském svazu. Mně to dopisování vydrželo deset let, dokonce jsem po revoluci měla možnost tu kamarádku navštívit.
Jelikož naše základní škola měla i „družbu“ s německou základní školou, podobné dopisování začalo i s německými přáteli. Budete se divit, ale s tou kamarádkou si dopisuji dodnes a to už je skoro pětadvacet let. Jsme jediné, dokonce se i občas navštěvujeme, je to fajn.
Asi tady byl základ. Postupem času jsem hledala další přátele po celém světě. Začala jsem v Německu, postupem času přišla Anglie a anglicky mluvící země, nebo země, kde většina obyvatel umí angličtinu či němčinu.
První inzerát byl písemný a dala jsem ho Annonce. Nevím, zda ještě dnes, ale na konci jednoho vydání je formulář, který umožňuje vydat inzerát v zahraničí. Napíšete ho v češtině a do cizího jazyka bude přeložen. Já si vybrala najít „dopisovací“ přátele. Nevýhoda byla, že veškerá korespondence přišla ke mně do poštovní schránky. A že toho přišlo! Dva týdny přetékala schránka ve švech. Z toho dopisování mi postupem času zůstal jen jeden kontakt, také s občasnými návštěvami.
Během dalších let, kdy už internet byl na vzestupu, jsem začala s internetovými kontakty. Zde je výhoda, že druhá strana nemusí znát vaši soukromou adresu. No řeknu vám, dost mě to chytlo. Hlavně v čase, kdy jsem s dětmi doma. Alespoň mám spojení se světem. No a s některými bývám i v on-line spojení na Skypu, MSN či Yahoo messengeru.
Záměrně jsem hledala země, o nichž bych se chtěla dovědět více. A podařilo se. Dokonce jsem se díky takto získaným kontaktům dostala třeba do Švédska či Austrálie. Jinak bych asi neprožila tak zajímavé dovolené, v rodině, nepoznala místní zvyky, města, místa apod. Na dovolené v Turecku jsme celá rodina navštívila dalšího mého „pen frienda“. A společnou dovolenou v Itálii jsme prožili s jednou rodinou z Německa. No a několik takto získaných přátel zase přijelo do ČR.
A kde jsem hledala kontakty? Nejdříve to byla seznamka FriendFinder. Tam jsem časem přestala chodit, protože spousta kontaktů byla zpoplatněna. Tak jsem našla Hi5. V době, kdy jsem na něj přišla, byl pouze v cizích jazycích, nyní je dokonce v češtině.
V této seznamce si můžete zvolit vyhledávání dle věku, pohlaví, země, města, a zda hledáte vážný vztah nebo jen přátelství. Během pár minut filtr vybere kontakty a pak už stačí si přečíst krátké informace, který ten dotyčný o sobě napíše. Vy osobně se také musíte zaregistrovat a co o sobě napíšete, zda zadáte fotografie, to už záleží jen na vás.
Další podobnou seznamkou je Tagged. I v této seznamce si můžete vyfiltrovat, co potřebujete. A také ostatní vidí, zda jste on-line a můžete i chatovat přímo tam. A nebo Badoo. Ten se mi ale zdá méně přehledný.
Určitě existují i další seznamky, ale mně tyto dostačují. Pár přátelství jsem navázala, doufám, že některá vydrží i několik let. A třeba se zas někdy potkáme i osobně.
Umíte-li i vy cizí jazyky a chtěli byste navázat kontakty v zahraničí, zkuste to. Buď přátelství navážete nebo ne. To už záleží jen na vás :-).
A perlička závěrem. Kolega mého kamaráda hledá přátele velice netradičně. Koupí si letenku a někam letí. Ještě na letišti prohlédne telefonní seznam a hledá jména, která znějí trochu česky. Těm pak zavolá. A téměř vždycky se najde rodina, která měla předky v Československu a dotyčného pozve. U ní pak stráví dovolenou. Nevěříte? Věřte! Jen jednou se mu stalo, že nikoho nenašel, tak letěl domů. Jinak pár takto získaných přátel ho každoročně zve na návštěvu....Dobrý způsob, ne?:-))
Nice0205 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz