V chladných zimních měsících zapínáme topení a nasazujeme teplé čepice. My se sice zahřejeme, ale naše vlasy trpí. Jsou vysušené a unavené. K tomu připočítejme ještě každodenní shon, díky němuž vlasům nevěnujeme tolik péče a pozornosti, kolik by si zasloužily. Jak napravit chyby, které napáchala sama Paní Zíma nebo my svou neodbornou péčí?
Základem všeho je výživa zevnitř. Zdravá strava – tak by mělo znít motto všech žen, které sní o krásných vlasech. Vlasy ke svému růstu potřebují dostatečný přísun vápníku, křemíku, hořčíku a vitamínu B. Velké zastoupení křemíku najdete v ovesných vločkách. Jedna miska denně a vaše kštice bude lesklá a hebká na dotek. Vápník najdete hlavně v mléčných pochoutkách. Jogurty, sýry a také samotné mléko v sobě obsahují nemalý přísun tohoto důležitého prvku. Hořčík je zastoupen například v banánech. Pokud si dáte jeden či dva banány denně, ocení to nejen vaše vlasy, ale také tělo. Hořčík totiž zabraňuje tomu, aby vás přepadly nepříjemné křeče.
Pokud jsou vaše vlasy příliš vysušené a namáhané, nejlepší regenerační kůrou jsou šampony, kondicionéry a masky s kašmírem a bambuckým máslem. Bambucké máslo se získává ze stromu zvaného Karite ořech nebo také Mangifolia, který roste na nejvyprahlejších afrických savanách. Plody tohoto stromu mají zelenou, sladkou, masitou dužinu bohatou na kyselinu askorbovou. Je v nich téměř čtyřikrát více vitaminu C než v pomerančích. Dále obsahují železo, vitamin B, proteiny a vápník. Ořechy se nejprve předvaří a pak tři až pět dní suší na slunci. Nakonec se upraží. Skořápky se musí rozdrtit a odstranit.
Díky ručnímu loupání ořechů zůstávají zachovány léčivé vlastnosti bambuckého másla, které se v dnešní době využívá v celé řadě kosmetických výrobků. Blahodárně působí i na poškozené vlasy - obnovuje je, vyživuje a chrání před sluncem. Bambucké máslo proniká hluboko do vlasových buněk, poskytuje poškozeným a suchým vlasům intenzivní péči a pomáhá obnovit vlasovou strukturu, kterou narušuje střídání teplot – například ústředního topení či fénu a mrazivého počasí.
Kašmír je symbolem bohatství, luxusu a požitku. Získává se z jemné vlny kašmírských koz žijících na asijských náhorních plošinách a patří k nejdražším přírodním látkám na světě. Dosud se využíval především v textilním průmyslu, ale jeho unikátní lesk, hebkost a jemnost inspirovaly odborníky k tomu, aby prozkoumali jeho vlastnosti. Zjistili, že struktura kašmírových vláken je stejná jako struktura lidského vlasu. Tento objev náležitě využili v nové receptuře řady vlasové kosmetiky.
Kvalitu svých vlasů podtrhnete také správným zacházením při mytí, vysušování a kartáčování. Při mytí bychom vlasy měli navlhčit vlažnou vodou, vmasírovat vhodný šampon, promasírovat celou pokožku hlavy, nechat chvíli působit a vlažnou vodou opět opláchnout. Velkou chybu děláme, pokud vlasy při mytí cucháme a třeme o sebe. Šampon bychom měli pouze lehce do vlasů vetřít, nikoliv je „žmoulat“ o sebe. Vysvětlení je jednoduché – při tomto zacházení se vlasy mechanicky ničí. Svrchní vrstva se odštěpuje a vlas se ztenčuje. Vlasy nikdy neoplachujeme horkou vodou! Pokožka hlavy se tím více mastí a druhý den vypadáme, jako bychom vlasy ani nemyli.
Po umytí vlasy lehce vysušíme ručníkem – stejně jako u předchozího umývání – vlasy o sebe netřeme, pouze lehce vlasy otíráme. Nedoporučuje se vlasy fénovat, lepší je nechat je volně uschnout. Samozřejmě se někdy fénování nemůžeme vyhnout. V tomto případě dbáme na to, aby odstup mezi teplým větrem a naším vlasem byl nejméně 20 cm. Pokud by to bylo méně, vlas se opět ničí z vnější strany. Může dojít ke krepatění a lámavosti.
O vlasy bychom měli pečovat stejně jako o svůj zevnějšek. Krásné a zdravé vlasy vysílají navenek signál – jsem zdravá a šťastná žena, vím, co je in a umím o sebe pečovat!
Nechtěly byste mít takovou vizitku vepsanou v hřívě také vy?
Vendi V.
ChytráŽena.cz