Podle průzkumů přiznávají až dvě třetiny kuřáků, že kouření více či méně ovlivňuje jejich fyzičku. Stěžují si především na dušnost, menší rychlost a celkový nedostatek energie. Dosahují horších výkonů a mají nižší výdrž. Člověk, který žije bok po boku s cigaretou, je zkrátka méně fit.
Čím méně kyslíku, tím horší výkon
Chcete-li své tělo vybičovat k slušnému sportovnímu výkonu, musíte mu na oplátku poskytnout dostatek kyslíku. Pokud jste ale zároveň vášnivý kuřák, váš organismus se příliš velkých dávek tohoto pro život nepostradatelného plynu nedočká. Zato si patřičně užije oxidu uhelnatého, který se s vdechovaným dýmem dostává do krve a namísto kyslíku se váže na červené krevní barvivo – hemoglobin.
Červené krvinky zahlcené oxidem uhelnatým tak daleko obtížněji uvolňují kyslík do tkání a ty se v podstatě dusí. Je prokázáno, že silní kuřáci mají až 10 % z celkového hemoglobinu takto přeměněno, což už je na hranici lehké otravy. Podobně postižená osoba je pak nejen neschopna uběhnout „stovku“ za ucházející čas, ale bude mít pravděpodobně problémy i s pouhým zdoláním schodů.
Cigarety neblaze ovlivňují pohybový aparát
Ví se, že kuřáci profitují z posilování či jiných sportovních tréninků méně než nekuřáci. Jejich svalová síla a pružnost není tak velká. Rovněž jsou více ohroženi úrazy a onemocněními, které se sportovní aktivitou přímo souvisí. Jsou to například zlomeniny, vyvrtnutí kloubů či záněty šlach.
U náctiletých je vliv cigaretového kouře na fyzickou aktivitu stejný jako u dospělých. Navíc se u takto mladých může kouření podílet na zpomalení růstu plic, zhoršení plicních funkcí, ale i zrychlení srdečního tepu. Kuřáci školou povinní rovněž daleko častěji trpí respiračními infekcemi. Proto je důležité se snažit jejich zdraví ochránit včasnou osvětou a zavedením patřičných preventivních programů už na základních školách, pokud ne dříve.
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz