Léky nás vlastně provázejí od dětství. Tehdy nám maminka foukala rozbitá kolínka a trápila nás nenáviděným kysličníkem, na lžičkách jsme si vychutnávali sirup proti kašli nebo polykali prášky, když jsme museli ulehnout třeba s horečkou. Jak šel čas, většina z nás už dávkuje „pilule“ svým dětem nebo dokonce vnoučatům. A zásoba našich léčiv se každým rokem nějak povážlivě zvětšuje…
Autolékárničku má - povinně - každý motorista. I její vybavení je dané vyhláškou. V žádné domácnosti (zvlášť tam, kde jsou malé děti nebo starší lidé) se bez lékárničky neobejdeme. Víte ale, co všechno patří k její potřebné výbavě?
Mít správně zásobenou domácí lékárničku se rozhodně vyplatí. Možná víte, že většina úrazů se stane doma (pro maminky s malými dětmi to jistě není převratná novinka)? I při běžných domácích pracích můžete snadno přijít k úrazu: ať už se jedná o řezné rány, odřeniny, spáleniny… Pak přijde vhod právě dobře vybavená lékárnička.
Jejím základem je samozřejmě teploměr, dnes většinou digitální (v případě malých dětí ale také třeba teploměr v dudlíku).
K další nepostradatelné výbavě patří léky na bolest a horečku, tedy volně prodejná analgetika a antirevmatika jako paralen, ibuprofen a další léky, protizánětlivé masti nebo gely.
Dále by doma neměly chybět prostředky proti nachlazení: tablety na cucání při bolestech v krku nebo kloktadlo, léky tlumící kašel a usnadňující vykašlávání, nosní sprej pro zmírnění otoku sliznice při rýmě.
Léky proti žaludečním a střevním potížím: léky proti překyselení žaludku - na pálení žáhy, prostředky proti akutnímu průjmu nebo zácpě.
Praktické jsou i různé dezinfekční roztoky nebo spreje (kromě stále populárního peroxidu vodíku například líh, přípravky s obsahem jódu nebo všestranný olejíček z australského čajovníku) a přípravky k vypláchnutí očí (borová voda).
Součástí lékárničky by měly samozřejmě být i různé náplasti (polštářkové v různých velikostech, včetně voděodolných, které vám vydrží přilepené až jeden týden), pinzeta (na vytahování třísek…), na menší popáleniny nebo vyvrtnutý kotník, natažený sval apod. se budou hodit sterilní gázové čtverečky, elastické obinadlo se dvěma svorkami a sterilní rychloobvaz na rány.
Součástí lékárničky jsou samozřejmě i léky, které užíváme pravidelně, i ty na předpis.
Velice důležité je i místo, kam svou „malou lékárnu“ uložíme. Samozřejmostí je, že by neměla ležet v dosahu zvědavých dětských očí a jejich nenechavých ručiček. Obsah lékárničky je potřeba pravidelně kontrolovat a bez milosti vyřazovat všechny prošlé léky (v žádném případě je neužívejte s tím, že jsou ještě dobré nebo je vám líto je vyhodit!); ty můžete odevzdat v lékárně, která je bezpečně zlikviduje. Do odpadkových košů nepatří, obzvlášť pokud máte doma malé děti. Také neoznačené tablety pro nás již neznámého původu nebudeme konzumovat, ale odneseme je spolu s prošlými do lékárny. A nejlépe bude, když budeme obsah lékárničky potřebovat co nejméně!
Autor:uznevim