Smrček, který několik dní po přinesení z trhu zamoří celý obývák spadanými jehlicemi nebo jedlička, která na Štědrý den vypadá, jako by byla vypěstovaná v Krušnohoří, jsou určitě nejčastější předvánoční noční můrou. Ale jak tedy vybrat živý stromek?
Tak především se vyhněte stromkům prodávaným ve vytápěných obchodních domech, i když se vás prodavač a cenovka budou snažit přesvědčit o něčem jiném. Stromky musí být řezané ve vegetačním klidu a uchovávány v chladu, ne mezi regály s paštikami a kečupy.
Větve jsou důležitým ukazatelem vitality. Velkým obloukem se proto vyhněte stromkům zabaleným do síťky, protože ta vám prohlídku větví znemožní. Nekupujte stromky zažloutlé, zahnědlé a vůbec nezdravě vypadající. Největší pozornost věnujte spodním větvičkám zhruba do třetí řady.
Pravidelná zálivka je stromek také velmi důležitá. Dbejte proto na to, aby váš stojan na stromek měl dostatečnou nádržku na vodu.
Můžete si koupit i stromek v květináči, který vám při dobré péči vydrží i několik let. Před koupí zkusmo povytáhněte kořenový bal z nádoby. Pokud drží a nedrolí se, je všechno v pořádku, ale pokud vám místo toho stromek vyjede z hlíny nebo se hlína rozsype okolo, dejte od takového ruce pryč. Vypovídá to totiž o nedostatečně vyvinutém kořenovém systému, který je pro stromek životně důležitý.
ChytráŽena.cz