Jídelníček pro děti - Šetrně k sobě i přírodě
Jídelníček pro děti - O biopotravinách se často mluví i píše, ale asi ne každý spotřebitel přesně ví, co označení BIO vlastně znamená. BIO potraviny jsou vyrobené ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství. To je způsob hospodaření, který nepoužívá průmyslově vyráběná hnojiva ani syntetické přípravky proti chorobám, škůdcům a plevelům. Je velmi šetrný k přírodě, využívá přirozenou úrodnost půdy a podporuje harmonii při pěstování rostlin i chovu zvířat. Důležitý je i způsob zpracování, neboť při výrobě biopotravin jsou používány přirozené způsoby zpracování, nenajdete v nich umělá barviva, aromata, konzervační látky a další umělé přísady.
Jídelníček pro děti - Biopotraviny pro zdraví
Velkou část spotřebitelů biopotravin tvoří maminky s dětmi či těhotné ženy, kterým jde především o zdravotní přínos biopotravin pro jejich potomky. Bio potraviny předávají těhotným, kojícím ženám a dětem přirozenou energii a jsou zdrojem důležitých látek. Zvláště těhotná žena má zvláštní potřebu živin, protože dává růst svému dítěti a konzumací biopotravin nezatěžuje organismus svůj ani svého dítěte.
Jídelníček pro děti - pro a proti
Jedním z největších pozitiv je šetrnější přístup k životnímu prostředí a zachování přirozené chuti, barvy a vůně potravin. Obsah živin v biopotravinách bývá zpravidla o něco vyšší, než mají klasické potraviny, ale nemají nižší obsah kalorií ani obsah cholesterolu není nižší. Nejsou však zatíženy chemickými látkami – tedy přídatnými látkami a mají menší obsah dusičnanů v důsledku nepoužívání průmyslových hnojiv.
Zásadním negativním faktorem je, že k nám se většina BIO potravin dováží ze zahraničí a dovoz automobilovou dopravou zatěžuje životní prostředí. Trh s biopotravinami má v ČR velký potenciál, neboť v rámci EU je BIO zemědělství jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví. Stále více řetězců je zařazuje do své nabídky a v příštích letech se očekává velký nárůst.
Jídelníček pro děti - na nákupu…
Při nákupu biopotravin je třeba si všimnout povinného značení - tzv. biozebry s kódem CZ-KEZ. Dále, stejně jako u nákupu klasických potravin, dbejte na trvanlivost a doporučené datum spotřeby, které bývá u biopotravin kratší. Zvídavý spotřebitel neopomene přečíst si složení, výrobce a případně zemi původu. Samozřejmostí je neporušený obal, zelenina a ovoce by měly být nepoškozené a bez plísní. Bohužel, v průměru jsou biopotraviny asi o 20 - 50 % dražší, některé až o 100%. Jejich cenu zvyšuje malovýroba, tedy výroba v malých objemech. Čím jsou výnosy nižší, tím vyšší jsou náklady na pěstování a výrobu. Zpravidla vyžadují větší podíl ruční práce při sklizni, výrobě, balení potravin a distribuci. Cenově nejdostupnější jsou mléčné výrobky, cenově přijatelné je biomléko, biosýry nebo biomáslo. Sortiment ale není zcela kompletní, proto se při přípravě pokrmů nevyhneme kombinaci biopotravin a konvenčních potravin.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz