Co je to vlastně pojem “jo-jo” efekt?
Tento jo-jo efekt se objevuje v případech, kdy se lidé snaží jednorázově a narychlo shodit co nejvíce kilo za krátkou dobu. Opak se poté stává pravdou. Naše tělo je skutečně "moudré" a má zajetý určitý mechanismus spalování a stravování. Tudíž, když člověk radikálně zmenší příjem potravy na minimum, tělo si díky malým přísunům živin, vitamínů a minerálů myslí, že přišlo období hladomoru a začne šetřit.
Okamžitě si přizpůsobí metabolismus a začne šetřit. V obavě o ještě horší časy si i to málo, co přijme, schovává do zásoby. K tomu lidé nevydrží držet
hladovku věčně a za nějaký čas začnou jíst jako dříve a váha se vrátí tam, kde původně byla a ne málokdy tělo nabere ještě pár kilo navíc.
Zásadní totiž je, že při drastickém hubnutí nehubnete tuky, ale spíše svalovinu a také vodu. Po ukončení diety přiberete zpět tuk, ne ale ztracené svaly. Tomuto bludnému kruhu se říká “jo-jo” efekt. Další důvod k jo-jo efektu může být rychlý návrat k původním nevhodným stravovacím návykům po třeba i zdravé dietě. Tato varianta není tak zdravotně nebezpečná jako při nezdravém hubnutí.
Jak se vyvarovat jo-jo efektu?
* Snižování hmotnosti by mělo být pozvolné a postupné – nechtějte výsledky okamžitě. Nic není zadarmo.
* Buďte realisté – stanovujte si reálné cíle – znáte se, znáte své možnosti
* Úprava jídelníčku – zdravá a pravidelná strava
* Pravidelná pohybová aktivita – energetický výdej > energetický příjem. Trénovaný jedinec spotřebová více energie v klidu než
netrénovaný. Svaly potřebují více energie než tuky.
* Pitný režim – pijte hodně a kvalitně
* Buďte důslední a vytrvalí
* Buďte v klidu, nestresujte se, relaxujte
Sneck - čtenářka
ChytráŽena.cz