Kalanchoe patří mezi sukulentní rostliny, proto se velmi dobře hodí k pěstování v suchých panelákových bytech. Zvýšenou vlhkost vyžaduje jen v období kvetení, ale nesnáší rosení. Proto květináč s rostlinou položíme na misku s kamínky zalitými vodou. Vodu čas od času doplníme. Bez tohoto opatření by nám rostlina kvetla jen velmi krátce. S vodou na zalévání ale šetříme. Kalanchoe lépe snáší sucho než přemokření. V opačném případě jí hrozí obtížné léčitelné choroby houbového původu.
Rostlinky pěstujeme po celý rok na světlém a slunném místě. Přímé polední záření nesnáší, ale jinak je to rostlina vskutku sluncomilná. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota (20 °C), naopak při teplotách nad 25 °C se jí příliš nedaří. V zimě ji můžete ponechat v běžném bytovém prostředí, nebo přemístit do chladnější místnosti s dostatkem nepřímého světla. Optimální zimovací teplota se pohybuje okolo 15 °C, minimální pak okolo deseti. Zálivku omezíme na minimum.
Zimování ukončujeme v březnu. Rostlinu přenese v případě potřeby zpět na její původní stanoviště a mírně zařízneme. Vzrostlejší exempláře můžeme rovněž ve spodní části zbavit listů úplně a horní část přeměnit v libovolně tvarovanou korunu. Odměnou nám bude netradičně tvarovaná bonsaj.
Kalanchoe přihnojujeme 1x za 14 dní hnojivem určeným pro kaktusy. Mladé rostliny při této příležitosti přesazujeme do mírně větších květináčů, ty starší potřebují nový květináč jen každé dva až tři roky. Používáme běžnou zeminu pro pokojové rostliny s přídavkem písku. Na dno květináče nasypeme drenážní vrstvu (např. z keramzitu), která zabrání škodlivému přemokření. Vegetační sezónu ukončujeme v říjnu.
Jarní období je také vhodnou dobou pro rozmnožování. Vrcholové řízky necháme zakořenit ve skleničce s vodou a poté zasadíme do malých květináčků. Některé odrůdy se rozmnožují ještě snadněji – tzv. brutem. Brut jsou malé rostlinky, které z mateřské rostliny odpadávají a v půdě ihned zakořeňují.
Kalanchoe je rostlina krátkého dne, proto se z jejích květů můžeme těšit především na jaře. Pokud ji chceme přimět ke kvetení v jinou roční dobu, musíme jí vhodným zastiňováním zkrátit den asi na 8-10 hodin denně. Nejpraktičtější je asi přikrývaní dostatečně velkým kyblíkem, ale můžete si vyrobit i provizorní stan z neprůhledné látky, igelitu atd. 5 týdnů zkráceného dne by mělo k nasazení poupat stačit.
Jestliže si koupíte rostlinu už kvetoucí, nezapomeňte po odkvětu odstranit květenství až k listům. Rostlinu rovněž výrazně seřízněte a přesaďte do čerstvé hlíny. Bude vám dělat radost ještě dlouhá léta.
Notburga –čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz