Před cvičením je vhodné zařadit teplou koupel, po které je snazší rozhýbat klouby v celém rozsahu jejich přirozeného pohybu. Pohyb by však nikdy neměl být vykonáván do extrémních bolestivých poloh. Po správném rozcvičení by klouby neměly bolet déle než několik minut.
Nebojte se rehabilitace
Sestavu cviků optimální pro váš zdravotní stav a stupeň kloubního postižení vám zpočátku pomůže sestavit rehabilitační pracovník. S ním můžete spolupracovat i nadále, avšak pravidelnost a důkladnost domácího cvičení už bude záležet jen na vašem rozhodnutí a sebekázni.
Odpočívejte
Po cvičení je důležitý vydatný odpočinek. Přes den byste si měli dopřát 30 až 60 minut odpočinku vleže. Klouby by měly při odpočinku zaujímat přirozenou polohu, aby se předešlo vzniku jejich nežádoucích deformit.
Čerstvý vzduch pro zdraví
Kromě pravidelně prováděné sestavy domácího cvičení jsou pro pacienty s revmatoidní artritidou vhodné i některé sportovní aktivity na čerstvém vzduchu. Například pravidelné procházky, jízda na kole, plavání nebo turistika.
Jako prevence osteoporózy je vhodné skákání přes švihadlo nebo míčové hry. Naopak tam, kde už byla osteoporóza prokázána, jsou vhodná silová cvičení. Cviky s doskokem a míčové hry u pacientů s osteoporózou nedoporučujeme, protože by mohly zvýšit riziko zlomeniny.
V pravidelnosti je klíč k úspěchu
Komplexní cvičební program by měl zahrnovat tři typy cvičebních sestav: posilování, sestavu pro udržení nebo zvýšení pohyblivosti a cvičení na posílení celkové kondice. Neexistuje žádný ideální cvičební program vhodný pro každého, záleží na vašich časových možnostech a aktuální fyzické kondici.
Přesto – aby cvičení vůbec mělo nějaký smysl – mělo by být protahovací a silové cvičení prováděno denně a cvičení pro udržení fyzické kondice alespoň 30 minut nejméně čtyři dny v týdnu.