Jak vybrat koloběžku?
Velkou oblibu si koloběžky našly coby ideální dopravní prostředek do města. Sice na nich lze vyvinout menší rychlost než na jízdních kolech, ale díky absenci šlapek a způsobu jízdy, lze z koloběžky mnohem rychleji přejít do chůze a vyhnout se tak případné kolizi. Pokud vás překvapí špatné počasí, mnohem lépe se s koloběžkou vejdete mezi cestující v MHD. Díky menším rozměrům se navíc koloběžky také pohodlně vejdou i do menších bytů.
Skládací mini koloběžky
Nejmobilnější koloběžky na trhu jsou malé skládací s polyuretanovými kolečky, které znáte z in-line bruslí. Koloběžka se dá složit a stává se tak ideálním společníkem třeba při cestě k zastávce MHD, kde ji jednoduše složíte. Nevýhodou je nutnost dobrého terénu, malá gumová kolečka neposkytují na dlažebních kostkách příliš velký komfort.
Vetší koloběžky s pneumatikami
Lepší zážitek z jízdy i v horším terénu určitě poskytnou větší koloběžky s nafukovacími pneumatikami. Ty krásně „vykryjí“ terénní nerovnosti a poskytnou vám komfort, na jaký jste zvyklí z jízdních kol.
Při výběru tohoto typu koloběžky dejte pozor na šířku řídítek a možnost jejich výškového nastavení a aretaci pomocí „rychloupínáku“ – díky tomu může například koloběžka růst spolu s dítětem a vydrží tak několik let. Řídítka by neměla být výrazně širší než ramena jezdce. Stupátko by nemělo být zase příliš vysoko nad zemí, jízda se pak stává poměrně obtížnou a brzy byste měli chuť koloběžku shodit ze skály.
Bezpečnost především
Ať už jste začátečník nebo pokročilý, měli byste vždy myslet na své zdraví a na zdraví svých dětí. Stejně jako u kola platí, že byste neměli vyrážet bez ochrany hlavy. Zároveň se dají dokoupit i nejrůznější chrániče kolen, zápěstí a loktů, které snižují riziko pohmožděnin a zlomenin. Pokud se vracíte z výletu za tmy, nezapomeňte se vybavit alespoň zadním červeným světlem.
Zdroj: Hervis sports
Veronika J.
ChytráŽena.cz
Veronika J.
ChytráŽena.cz