Vitamíny
Za svou špatnou náladu vděčíte snížení hladiny serotoninu a vitaminu D, což zavinil mimo jiné nedostatek světla v zimních měsících. K doplnění hladiny serotoninu je nutná aminokyselina tryptofan, kterou obsahují potraviny jako např. avokádo, tvaroh, vejce, pšeničné klíčky a samozřejmě čokoláda (vyberte si raději hořkou s vysokým obsahem kakaa).Vitamin D vzniká v kůži vlivem slunečního záření, ale když hřejivé paprsky nejsou k dispozici, najdete ho především v rybím tuku a rybách jako jsou sardinky, losos nebo tuňák. Vitalitu podpořte zvýšenou konzumací vitaminu C, stačí do svého jídelníčku zařadit citrusové plody (citrony, pomeranče, grapefruit, pomelo), šípky, rajčata, brokolici, květák, kiwi, brusinky, špenát, papáje, jablka apod. Pokud sázíte na doplňky stravy, můžete vyzkoušet některé osvědčené preparáty na přírodní bázi. Velmi účinným a oblíbeným prostředkem na detoxikaci organismu je například Chlorella, zelená sladkovodní řasa v tabletkách, která nejen čistí, ale také doplňuje potřebné látky jako je zinek, aminokyseliny, betakaroten a další. Mnoho lékárníků vám doporučí také Aloe Vera, legendární rostlinu známou pro své zázračné čistící účinky jak zevně, tak i vnitřně.
Detoxikace
Abyste znovu získali ztracenou energii, pokuste se své tělo odlehčit a pročistit. Detoxikaci střev zajistíte dostatečným přísunem čerstvé zeleniny a omezením slazení a ledvinám ulevíte, pokud budete dodržovat pitný režim složený hlavně z vody a čaje. Množství tekutin, které bychom měli vypít, se odvíjí od naší hmotnosti a obvykle se počítá cca 1 dl tekutiny na každé 3 kg. Při váze 60 kg bychom tedy měli vypít zhruba 2 litry vody, v období detoxikace lze toto množství i mírně zvýšit. Kromě čajů, jimiž se budeme zaobírat dále, je vhodným detoxikačním nápojem také teplá voda ochucená několika kapkami citronu.K detoxikaci organismu patří i odlehčený jídelníček, nesmí chybět dostatek ovoce a zeleniny, nejlépe ke každému dennímu jídlu a alespoň 500 gramů za den. Prospěje vám, když nebudete jíst červené maso, uzeniny, cukr, pokuste se vzdát také alkoholu a černé kávy. Dejte přednost celozrnným variantám potravin. Za malátnost organismu také možná vděčíte přetíženým játrům. Blahodárným vlivem na ně působí třeba za studena lisovaný olivový olej, citrusy, med, artyčoky a řepa, která slouží jako tonikum pro jaterní tkáň. Chřest pomáhá redukovat záněty a díky obsahu manganu játra pročišťuje, stejně jako celer a ředkvičky. Mrkev a čekanka zvyšují množství vylučované žluči. Pórek pomáhá regenerovat jaterní buňky. Pokud chcete rovněž omezit příjem chemikálií, nakupte si ovoce a zeleninu v biokvalitě, k čemuž jsou jako stvořeny farmářské trhy.
V rámci zvýšeného pitného režimu je vhodné konzumovat nápoje, které detoxikaci podporují – zejména bylinné čaje. Už z dob našich prababiček víme, že krev a celý organismus nejlépe pročistí kopřivový čaj, pampeliškový čaj zase odlehčí trávicí trakt. Obecně známé jsou i zdraví prospěšné účinky zeleného a bílého čaje, jejichž lístky obsahují vitamíny A, B1, B2, B12 a C – a navíc nezbytné minerály jako železo, magnézium, mangan, draslík, vápník, měď, fosfor, nikl a zinek. Navíc snižují hladinu cholesterolu, chrání zubní sklovinu a napomáhají trávení. Prospěšné jsou i mnohé výluhy, které sice nepocházejí přímo z listů čajovníku, nicméně jejich příznivý vliv je nepochybný. Patří mezi ně například Lapacho (vnitřní kůra stromu lapacho), Maté Yerba (listy cesmíny uruguayské) nebo Rooibos (čaj z červeného keře). Maté má navíc výrazně povzbuzující účinky, Rooibos působí proti alergiím a neobsahuje kofein. Pokud jste tedy milovníci čajů, zajděte do některé z čajoven či specializovaného obchodu a pořiďte si dostatečnou zásobu. Čaj se totiž nikdy neztratí.