Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Křečové žíly trápily už Kleopatru

5. 06. 2009 | Nemoci
Pokud si myslíte, že křečové žíly jsou nemocí „dnešní doby“, jste na omylu. Opak je pravdou. S varixy měli problémy už lidé ve starém Egyptě.

Žíly a tepny od sebe poprvé rozlišil už ve 3. století před naším letopočtem řecký lékař Herophilos. Z jeho anatomických prací později vycházel i velký Galenos. Tmavou žilní krev vycházející z jater považoval za zdroj růstu a energie. Za moderního objevitele oběhového systému se považuje anglický lékař William Harvey. Pravdou však je, že jeho „objevu“, publikovanému počátkem 17. století, předcházela řada prací starověkých i středověkých lékařů. Přesný popis lidského krevního oběhu sepsal arabský lékař Ibn Nafis už v roce 1268.

Křečové žíly v průběhu dějin
O varixech nacházíme první zmínky už v egyptských papyrech. Ve svých dílech je také zmiňují i takoví velikáni medicíny, jako byli ve své době například Aristoteles, Galenos nebo Avicenna.

Křečové žíly trápily už KleopatruMetody na odstranění křečových žil na končetinách jsou staré skoro dva tisíce let. Odstranění rozšířených žil prováděl už v roce 45 před naším letopočtem římský lékař Cornelius Celsus. Hippokrates si všiml, že při varixech na nohách pomáhá kompresivní léčba – doporučoval tedy pevně balit nohy do obinadel. Dnes místo nich používáme podpůrné zdravotní punčochy. Hippokrates rovněž zmiňuje, že se křečové žíly neobjevují před pubertou a že tímto onemocněním častěji trpí některé národnosti.

V 7. století našeho letopočtu se objevily snahy o podvaz velké žíly pod tříslem. O znovuobnovení slávy této metody se v 19. století zasloužil německý chirurg Friedrich Trendlenburg.

Nohy s jizvami? Hlavně že bez varixů
Zákroky prováděné v 19. a počátkem 20. století se čistě prakticky zaměřovaly na odstranění žilních městků a kosmetický efekt nebyl vůbec podstatný. Výsledek operace tak díky rozsáhlým a komplikovaným řezům vypadal často hůře než původní stav. Tento neutěšený stav změnil až v druhé polovině 50. let 20. století švýcarský dermatolog R. Muller. Zdokonalil totiž techniku odstranění varixů pomocí speciálních háčků a malých řezů. Je zajímavé, že podobný zákrok popisuje už ilustrovaná učebnice chirurgie pocházející z 16. století.

V současnosti je jako léčba varixů používají moderní metody, jako například léčba laserem nebo chemická sklerotizace. Ta se začala provádět už ve 30. letech 20. století.

Zdroj: Křečové-žíly.cz

Lydias
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
ani som to netušila
Obrázek uživatelky
profil
ani som to netušila
Obrázek uživatelky
profil
Křečové žíly naštěstí nemám. Takže ostatním postiženým přeji dobrou léčbu.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles