Lednička Vám udrží kuře v čerstvém stavu, sporák zajistí tepelnou úpravu a rodina si poté na kuřátku pochutná. Každý z nás má kuchyň vybavenou nejmodernějšími elektrickými přístroji, jen ty zbytky potravin ve většině domácností končí v odpadkovém koši. Občas se tak z něj line nepříjemný zápach. Abychom tomuto předešli, můžeme si do kuchyňkého dřezu namontovat pomocníka, který nám s odpadky, které se rychle kazí, pomůže. Ano, máme na mysli drtičku potravinového odpadu.
Drtička (často používaný výraz Bone crusher) je elektrospotřebič, který se montuje místo sifonu přímo na odpad dřezu. Všechny zbytky z talířů oplachujeme rovnou do dřezu, odpad tedy likvidujeme přímo při jeho vzniku. A co tím potravinovým odpadem myslíme? Jedná se o veškeré slupky z ovoce a zeleniny, skořápky z ořechů i vajec, dokonce i rybí hlavy a kosti z kuřete. Vše rozdrcené na nejmenší částečky společně s vodou odtéká do kanalizace.
Potrubí se Vám drcením neucpe, z toho nemusíte mít strach. Spíše naopak, kosti v podobě malých střípků nesených vodou vám i vyčistí trubky. A další nemalou výhodu tento malý domácí spotřebič má - odpadkový koš budete mít zaplněný maximálně z poloviny, bude bez zápachů a stejně na tom bude i popelnice. Není-li drtič zapnutý, funguje normálně jako sifon dřezu.
A podle čeho si drtičku vybírat?
Ceny drtiček:
Nejlevnější ekonomické částečně odhlučněné drtičky koupíte již za 4 000 Kč, nejdražší se mohou vyšplhat až na 25 000 Kč. Pozor na některé prodejce drtičů, kteří neposkytují záruční dobu a servis v případě, že si montáž provádíte sami. Cena za montáž se obvykle pohybuje kolem 1 000 Kč.
A co musíte udělat pro přípravu instalace Vašeho nového drtiče?
1. zapojit vodovodní baterii
2. pevně usadit dřez
3. výška odpadu by měla být od země nejlépe 35-40 cm
4. je nutné zajistit přívod elektrické energie – 230V, zakončený zásuvkou pod dřezem
5. průměr otvoru v dřezu musí být 9 cm (pokud není, lze nerezové dřezy upravit)