Listy dorůstají do délky 1 m, ale při vhodných podmínkách můžou mít i metry dva. Snáší dobře i polostín. Vyhovuje mu teplota kolem 20°C. Pokud máme v bytě vyšší teplotu, třeba v létě, musíme mu zajistit vyšší vzdušnou vlhkost. Tu nejlépe dosáhneme rosením listů.
Kapradina je velice dekorativní pokojová rostlina. Svou krásou dobře vynikne v převislých květináčích nebo pěkně postavená na vyšších místech. Můžeme ji pěstovat kdekoliv v bytě, v obýváku, kuchyni nebo koupelně. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15°C.
Ledvinovník zaléváme na jaře i v létě dostatečně, v zimě mírně. Půda by měla být stále vlhká. Nejlépe zaléváme do misky pod květináč, vodou pokojové teploty. Kapradina má ráda vlhkost, můžeme ji často rosit.
Rostlinku hnojíme jednou za 14 dní od jara do podzimu. Hnojit můžeme ledvinovník i v zimě, ale ne tak často. Nejvhodnějším zeminou je substrát pro kapradiny.
Rozmnožování kapradiny
Kapradinu rozmnožujeme na jaře oddělením odnoží při přesazování. Rostlinku přesazujeme každý rok, když kořeny zaplní květináč. Starší rostliny nepřesazujeme. Odebereme horní vrstvu substrátu a vyměníme ho za nový, výživnější. Dále můžeme ledviník množit dělením trsu nebo hlízami. Při dobré péči roste ledviník velmi rychle a vydrží nám dlouho.Choroby a škůdci
Když nám listy opadávají nebo žloutnou, hlavním důvodem může být nedostatečná vlhkost, špatné umístění rostlinky, vyschlá zemina, nedostatečná výživa a hnojení.Kapradinu přemístíme na jiné stanoviště a to, co jsme zanedbali, napravíme.
Ledviník napadají nejčastěji puklice, svilušky a mšice. Na ochranu proti těmto škůdcům existují chemické postřiky.
Ledviník je nenáročná pokojová rostlina, která krásně oživí interiér.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz