Dovolenou s dětmi, především těmi nejmenšími, provází řada specifik. Včas je třeba promyslet nejen termín a vhodnou destinaci, ale také obsah lékárničky. Horečka, rýma, kašel, zánět očí, uší, průjem a další zdravotní potíže u dětí nastupují zpravidla velmi rychle a mohou znepříjemnit prázdniny celé rodině. Na co tedy rozhodně nezapomenout?
„Optimální lékárnička je pro každého trochu jiná. Kdybychom totiž poslechli všechny dobře míněné rady, jaké léky si vzít na dovolenou, neodjedeme s malou krabičkou, ale s kufrem plným léků a zdravotních pomůcek. Přitom je jasné, že děti v různých věkových obdobích, navíc, pokud jde o děti, které se léčí pro nějakou chronickou nemoc, mohou postihnout odlišné zdravotní komplikace.
Navíc záleží také na typu aktivity, které se budeme o prázdninách s dětmi věnovat. Na kole si dáváme pozor na jiné potíže než při rybaření, při plavbě na lodi anebo během příjemného lenošení v hotelu, ve kterém máme pobyt all inclusive. Ale pozor, i při této zdánlivě bezpečné relaxaci mohou nastat komplikace vyvolané stresem z cesty, nového prostředí nebo odlišné stravy, a tak se výlet za zdravím k moři může změnit v problematické hledání ambulance v cizí zemi...
Obecně lze říci, že v první chvíli pomůže, když dítěti ulevíme od horečky, ucpaného nosu, kašle nebo vyčistíme odřeninu. Návštěva lékaře pak už někdy ani není nutná. Každopádně je dobré nespoléhat jen na kartičku zdravotního pojištění a preventivně přibalit na cestu pár vhodných léků,“ doporučuje zkušený pediatr MUDr. Petr Žáček, MBA a přidává konkrétní rady i tipy na osvědčené volně prodejné léky:
1. Léky proti horečce, které obvykle také tiší bolest a působí protizánětlivě v podobě čípků nebo sirupu, nejlépe obojí.
2. Kapky nebo sirup proti kašli
3. Kapky nebo sprej proti rýmě
4. Kapky do očí, které aplikujeme při jejich zarudnutí a přípravek na vypláchnutí očí
5. Krém nebo mast na opruzeniny
6. Tekutý pudr nebo gel na hmyzí štípance. Na spáleninu (a to nejen sluncem, ale i na běžnou spáleninu třeba od táboráku) panthenol ať již ve formě spreje nebo krému.
7. Základem protiprůjmové léčby u dětí jsou dietní opatření, přesto je vhodné s sebou mít pro takové příležitosti i léky pomáhající zmírnit průjem.
8. Několik tablet živočišného uhlí pomůže jako první pomoc při většině otrav.
9. Dobré je nezapomenout vhodnou mast na promaštění kůže
10. Pro základní ošetření drobných oděrek, škrábanců a podvrknutých končetin by součástí lékárničky měla být pinzeta, nůžky, spínací špendlík, náplasti různých velikostí, sterilní čtverce, obvazy, obinadlo, gumové škrtidlo, roztok k dezinfekci kůže. A samozřejmě obligátní teploměr!
„Takto vybavení můžeme s dětmi bez obav vycestovat i do zahraničí,“ potvrzuje MUDr. Petr Žáček, MBA.
Zdroj: Program H plus.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz